През второто тримесечие България и Литва записват най-съществения спад на новите бизнес регистрации в ЕС, показват данните на Евростат. За периода регистрираните нови компании са с по 4,1% по-малко спрямо първото тримесечие.
На обратния полюс е Португалия, където новорегистрираните компании се повишават с над 213%.
Страната ни е на четвърто място и по ръст на регистрираните фалити на бизнеса за второто тримесечие. По данни на Евростат в периода април - юни обявените фалити в България са с 16,1% повече спрямо първото тримесечие. Лидер в негативната класация е Словакия, където увеличението е от малко над 20 на сто.
В същото време в Румъния фалиралите компании намаляват с 35,5%. В северната ни съседка новите бизнес регистрации намаляват с 3,5% на тримесечна база, показват още данните на Евростат.
Като цяло в ЕС регистрираните нови фирми се увеличават с 5,3% на тримесечна база, а банкрутите растат с 1,8 на сто. По-малкият брой фалити на бизнеса през първото тримесечие обаче може да бъде обяснен с правителствените мерки, свързани с ограничаване на пандемията от коронавируса.
От анализа на данните е видно, че в периода 2015 -2019 г. в повечето икономически сектори регистрациите на новите компании растат непрекъснато. Изключение прави само търговията. В началото на 2020 г. новите регистрации намаляха съществено и започнаха да се възстановяват едва към третото тримесечие на миналата година.
От началото на тази година в ЕС се наблюдава ръст на новите компании в секторите транспорт, информационни технологии и комуникации, както и дейности, свързани с финансови и застрахователни услуги. Спад обаче има по отношение на услугите по осигуряване на настаняване и заведения за хранене. В същото време най-много намаляват обявените фалити именно в тези сектори. Увеличават се обаче подадените молби за обявяване на банкрут в сектора на строителството и информационните технологии и комуникации.
Източник: econ.bg