Мотото на Световния ден на стандартизацията – 14 октомври, тази година е „По-малко отпадъци, по-добри резултати”. Затова и темата на поредния брой на списание „БДС Компас” е за отпадъците. Международните стандарти съдържат най-добрите в световен мащаб практики, които могат да се използват за измерване, сравняване и повишаване на ефикасността и намаляване на отпадъците.
При рециклирането на целулоза има повече от сто определени вида отпадъчни материали и за всеки от тях има термин. Затова са представени важни стандарти за терминологията, свързани с материалите и управлението на отпадъците. Обясняват се и принципите на екоетикетите, тъй като целта им е чрез проверима, точна и неподвеждаща информация да се насърчи търсенето и предлагането на продукти и услуги, които причиняват по-малко замърсяване на околната среда.
В новия брой на списанието се показва как да изхвърляме различни отпадъци в цветните контейнери, за да спасим милиони декари гори и литри вода. Защото ако не бъде рециклирана, пластмасата отива на сметището, а разграждането й надживява няколко човешки поколения.
Камиони събират и извозват отпадъците във всяко населено място. И за тези товарни автомобили си има стандарти.
В рубриката „Системи за управление” е показано как всяка организация може да постигне дълготраен успех. Стандартът БДС EN ISO 9004 дава предписания с по-широк поглед, отколкото ISO 9001.
За това как Българският институт за стандартизация е партньор на бизнеса в усилията му за постигане на конкурентоспособност разказва инж. Валентина Минковска-Дочева, главен експерт в БИС. А стандартите са полезни за всички, убеждава Хрисимир Дочев, член на УС на БИС. Според него стандартите са мощен механизъм, който чрез правилното си функциониране, може да доведе до повишаване на качеството на живот, гарантиране на сигурността и безопасността на всички.
„БДС Компас” отново разказва как стандартите спомагат да изградим по-красив, по-подреден и по-чист свят.