Обръщение на президентите на международните организации за стандартизация
Dr. Klaus WUCHERER |
Dr. Terry Hill |
Dr. Hamadoun TOURÉ |
Klaus WUCHERER, президент на Международната електротехническа комисия (IEC)
Terry HILL, президент на Международната организация за стандартизация (ISO)
Hamadoun TOURÉ, генерален секретар на Международния телекомуникационен съюз (ITU)
Международната общност днес е изправена пред непрекъснато променящи се световни пазари и едновременно с това пред необходимостта от намиране на точен баланс между решенията за справяне с макроикономическите проблеми и спешната нужда от ефикасни действия за борба с климатичните промени. В тази сложна обстановка международните стандарти са мощен инструмент за създаване на положителни промени. Именно чрез предоставяне на подробни технически предписания и изисквания стандартите правят достъпни световните пазари, създават благоприятна бизнес среда, стимулират икономическия растеж и допринасят за справяне с климатичните проблеми.
Международните стандарти изразяват колективното мнение на най-добрите световни специалисти от различни сектори: енергийна ефективност, транспорт, системи за управление, климатични промени, здравеопазване, сигурност и информационни технологии. Предлагайки своите знания в услуга на обществения интерес, експерти от различни области се обединяват на доброволни начала за създаването на стандарти, предназначени да бъдат част от иновациите на всички страни по света и по този начин да предоставят на частния и обществения сектор, а и на цялото общество солидна платформа за положителни промени.
Стандартите допринасят за бързия икономически растеж в развиващите се страни, като им позволяват, използвайки най-добрите практики, да избегнат „преоткриването на колелото” в търсене на вече готови решения. Осигурявайки тясна взаимозависимост между икономическия растеж и урбанизацията, стандартите стават все по-важни за изграждането на по-интелигентна и устойчива градска инфраструктура, създавайки по-добри условия на живот.
Международните стандарти осигуряват продукти, услуги и среда, които са по-достъпни за хора с увреждания. Стандартите служат и като средство за смекчаване на ефекта от климатичните промени чрез подобряване на енергийната ефективност и намаляване на отпадъците и вредните газови емисии. Стандартите предлагат добри практики за производство на възобновяема енергия, определят изисквания и процеси за унищожаването и рециклирането на отпадъците и предоставят инструменти за подобряване на ефикасността и осигуряване на устойчивост във всички сектори на индустрията.
Международните органи за стандартизация (ISO, IEC и ITU) допринасят за сближаването на множество национални и регионални стандарти и по този начин се уеднаквяват добри практики в световен мащаб, премахват се технически пречки пред търговията и се насърчава общият социално-икономически прогрес.
Днес международните органи за стандартизация използват доказаните във времето предимства на стандартизацията за постигане на световен консенус по отношение на най-добрите подходи за справяне със съвременните социални, икономически и екологични предизвикателства. Принципите, които управляват международната стандартизация, са по-приложими от всякога. Стандартите продължават да носят положителни промени, като позволяват да се премахнат пречките пред възможностите за комуникация и сътрудничество. Така работата на ISO, IEC и ITU продължава да бъде водеща за разработването на стандарти, които са израз на знанията на всички страни по света, и осигуряват основните елементи за постигане на световен просперитет.
Източник: Български институт за стандартизация