Министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев се срещна с ръководствата на четирите национално представителни работодателски организации. От страна на БТПП в срещата участва председателят на Палатата Цветан Симеонов.
Министър Танев представи организационна схема на подготвените промени в областта на обучението и образованието.
От многобройни предварителни срещи в процеса на изготвянето на тази схема бяха направени предложения от страна на Палатата. БТПП констатира, че в голямата си част те са взети под внимание за реализирането на по-тясна връзка на обучението и образованието с бизнеса. Целта е да се отговори на практическите нужди на бизнеса от квалифицирани работници и служители.
На срещата с министъра председателят на БТПП обърна внимание на необходимостта от по-конкретна разработка на процедурата за валидиране на компетенциите. Поискано бе по-детайлно разработване на правила и възможности за привличане на хора от практиката като преподаватели на всички равнища, което съдържа големи предимства.
БТПП настоява за създаването на дирекция за професионално образование. Според БТПП дирекцията трябва да получи както в наименованието си, така и във функциите си - задължение за въвеждане на програми по изучаване на предприемачество, съобразени с възрастта на обучаемия и, ако е необходимо, още от детската градина.
БТПП се ангажира да изготви предложение за примерно съдържание на тези програми.
С оглед създаване на устойчивост на цялата система за професионално обучение и образование и условия за редовни приходи БТПП препоръча да се въведе изискване на базата на обективни критерии за динамиката в развитието на нивото на науката и техниката в съответните отрасли. Необходимо е задължително въвеждане на изискване да се актуализира признато професионално образование, като за ИТ сектора може да бъде на две години, предвид динамичното му развитие, а за други сектори – пет години. Хора, които не са преминали това актуализиране на знания и преквалификация, да се счита, че не могат да упражняват тази професия. За хората, които желаят да се преквалифицират - съответното образование да бъде срещу заплащане.
Използвайки повода на срещата с министъра и информацията за намерението за увеличение заплатите на учители, Цветан Симеонов обърна внимание на позицията на БТПП - увеличението на заплатите на всички учители без отчитане на техния принос е стъпка в неправилна посока. БТПП отчита, че това може да се случи, но след оценка на резултатите на 2 етапа - оценка на резултата на съответното училище и след това на базата на индивидуална оценка за приноса на всеки учител, а не пропорционално на всички, постигнали и непостигнали добри резултати.