Назад

Европейски индекс на иновациите за 2024 г.


Резултатите на Европейския съюз в областта на иновациите продължават да се подобряват с постоянни темпове, достигайки увеличение от 10% от 2017 г. насам и растеж от 0,5% за периода 2023-2024 г. Според публикувания на 8 юли ежегоден сравнителен доклад за иновациите в ЕС, повечето държави членки са подобрили резултати си за 2024 г., като същевременно показателите на отделните страни варират значително.

Сравнителният доклад за иновациите е ежегодна публикация на Европейската комисия, в която се прави сравнителна оценка на резултатите в областта на иновациите на държавите членки на ЕС, съседните европейски държави и избрани конкуренти в световен мащаб. Страните са категоризирани в четири групи – „лидери в областта на иновациите“, „силни иноватори“, „умерени иноватори“ и „нововъзникващи иноватори“. България попада в категорията „нововъзникващи иноватори“ заедно с Хърватия, Полша, Словакия, Латвия и Румъния.  Страната ни е с представяне от 46% от средното за ЕС през 2024 г.

Докладът е придружен от интерактивен индекс, който предлага персонализирани сравнения по държави.

Между 2023 г. и 2024 г. 15 страни отчитат по-високи резултати, а 11 – по-ниски. Налице са трайни географски различия, като лидерите в областта на иновациите и най-силните иноватори се намират предимно в Северна и Западна Европа, а много от умерените и нововъзникващите новатори – в Южна и Източна Европа. В сравнение с предишния доклад:

  • Дания остава най-иновативната държава в ЕС, следвана от Швеция.
  • Естония става силен иноватор, следвайки стабилен модел на растеж от 2017 г. насам, докато Белгия, която беше лидер в областта на иновациите през 2023 г., се премести в категорията „Силни иноватори“.

Швейцария е най-иновативната европейска държава, а Южна Корея продължава да бъде най-иновативният световен конкурент през 2024 г., докато Китай изпревари Япония и постепенно намалява голямата разлика спрямо ЕС.

В глобален контекст ЕС поддържа стабилна позиция като демонстрира добри резултати по повечето показатели, включително по отношение на МСП, въвеждащи иновации в областта на продуктите, процесите и технологиите, свързани с околната среда.

Илиана Иванова, комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, заяви: „Европейският индекс на иновациите за 2024 г. показва, че сме постигнали значителен напредък през последните години. Въпреки това разделението между държавите членки в областта на иновациите остава, като наред с това ЕС може да подобри своята позиция в световната иновационна надпревара. Трябва да продължим усилията си, особено в стремежа към повече частни инвестиции в научните изследвания и иновациите.

Допълнителна информация е налична в документа „Въпроси и отговори“, в пълния текст на сравнителния доклад за иновациите в ЕС за 2024 г. и в приложението „Изпълнение по показатели“