Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония е най-голямото споразумение, договаряно от Европейския съюз. То създава отворена търговска зона, която обхваща над 600 милиона души и почти една трета от световния брутен вътрешен продукт. Споразумението ще премахне по-голямата част от дължимите мита от 1 милиард евро, плащани годишно от европейски компании, които изнасят за Япония, и ще доведе до премахването на редица отдавна съществуващи регулаторни бариери. Изчислено е, че то ще помогне на ЕС да увеличи износа на храни за Япония със 180%, на химикали с 22% и машини с 16%. ЕС изнася за Япония предимно млечни продукти, а азиатската държава за Европа - автомобили.
Според прессъобщение на Асоциацията на Европейските търговско-промишлени палати – ЕВРОПАЛАТИ, споразумението идва в много важен и критичен момент за европейския бизнес. С наближаването на европейските избори и започналата търговската вражда на САЩ с основните й търговски партньори, подписването на СИП ще бъде от полза и за двете страни и ще спомогне за укрепването на международната търговия.
Председателят на ЕВРОПАЛАТИ – Кристоф Лайтл призова за по-бърза ратификация на споразумението, за да може европейският бизнес да се възползва от договорените предимства. Той сподели, че подписването на Споразумението за икономическо партньорство с Япония отбелязва още една важна и много необходима стъпка към разширяване на европейските икономически връзки след сключването на споразуменията за свободна търговия на ЕС със Сингапур и Виетнам. „СИП изпраща на региона ясно послание, че Европа е отворена за бизнес", каза още президентът Лайтл.
Българският бизнес също подкрепя процеса на сключване на споразумения за свободна търговия на ЕС с други страни. Резултатите от гласуването, проведено по време на Европейския парламент на предприятията, организиран от БТПП в София сочат, че 73% от българските компании смятат, че глобализацията изисква сключването на такива споразумения. Това е бъдещето на световната икономика.
Церемонията по подписването на СИП се проведе вчера в Токио по време Срещата на върха ЕС-Япония. На нея присъстваха председателят на Европейския съвет Доналд Туск, председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и премиера на Япония Шиндзо Абе.