За осемнадесета поредна година Българската търговско-промишлена палата организира обучение за юристи по търговски арбитраж.
Курсът бе открит на 5 март и ще продължи до 28 май 2025 г., в хибриден формат - присъствено и онлайн, за да може информацията да достигне до широк кръг заинтересовани, включително и извън София.
Обучението се организира, за да се подобрят знанията на специализираните администрации и да се ползват пълноценно предимствата на арбитражното производство от юристи и специалисти от дирекции и отдели, отговорни за сключването на различни договори, приватизационни сделки и пр., където е допустимо по закон да се ползва арбитраж. Лекционният курс привлича също така множество членове на адвокатски колегии, както и млади юристи, чийто професионален път тепърва започва.
В курса се обръща внимание и на алтернативните методи за разрешаване на правни спорове, каквито са медиацията, помирителното производство и посредничеството.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов откри обучението. Встъпителните му думи бяха свързани с необходимостта да се въведе ред в арбитражната дейност, да се прекратят практиките, установени от множество нерегламентирани арбитражи по нарушаване процедурните правилата, за равно третиране на страните, за уведомяване и т.н., за което Арбитражният съд съвместно с БТПП усърдно работи.
Симеонов отбеляза, че АС при БТПП се стреми към усъвършенстване на дигитализацията на производството и развитие на онлайн портала „електронна система за достъп до делата“. На участниците в процеса е дадена възможност онлайн да следят развитието на процесуалните действия, да са своевременно уведомени за постъпилите книжа, както и да участват чрез видеоконферентна връзка в откритите арбитражни заседания.
Председателят на БТПП припомни огромното постижение на бизнеса, преди повече от век, да се откъсне от тежките, сложни, бавни процедури в държавния съд и обърна внимание на колегите от адвокатската гилдия, че те носят отговорност към своите клиенти да се търси най-доброто разрешение на споровете между търговците и най-вече да се изкорени порочната практика за водене на дела в продължение на години.
Адвокатът е този, който трябва да се грижи за нуждите на своя клиент, включително и като го ориентира към по-бързия, по-евтин и насочен към приятелско разрешаване на спора арбитражен процес. От страната на бизнеса, потвърди Симеонов, винаги се е изразявала готовност да се приключва по-бързо всеки възникнал спор, за да може да се продължи с нови сделки и проекти.
Арбитражното производство, подчерта Симеонов, е създадено, за да бъде в служба на бизнеса и БТПП ще направи всичко възможно арбитражът като институт да се запази и да продължи да изпълнява ролята, за която е създаден.
Първи лектор в обучението бе председателят на АС при БТПП Анета Антонова, която запозна колегите с въпроси, свързани с: основите на арбитража; понятие за арбитраж и отграничаване от останалите видове алтернативни способи за решаване на спорове; видове арбитраж – институционен и ad hoc; изискванията към институционния арбитраж.
Присъстващите се запознаха с правната уредба – национална и международна, уреждаща арбитражното производство – ЗМТА, Закон Модел на УНСИТРАЛ и ГПК.
Като привлечени лектори на курса, освен председателят на АС при БТПП, участват Александър Кацарски, дългогодишен зам.-председател на АС, доц. Венцислава Желязкова, гл. ас. Силвия Спасова, гл. ас. Ивайло Костов и гл. ас. Анастас Пунев, които са юристи с дългогодишен опит в арбитражното производство и авторитетни университетски преподаватели в юридическите факултети, както и Емануела Балевска, бивш съдия от Върховния касационен съд, и Елиза Николова, председател на Професионална асоциация на медиаторите в България.