Брой 40 (2046), 26-02-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ

Отпускат 100 000 лева за сертифициране на стопанствата по стандарта GLOBALG.A.P.


Управителният съвет на ДФ „Земеделие” разпредели 100 000 лева за 2020 г. по схемата „Помощ за сертифициране на стопанствата в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBALG.A.P.” Овощарите и градинарите ще могат да подават заявления за държавната помощ в областните дирекции на ДФ „Земеделие“ от 9 март до 30 септември 2020 г.

Подпомагането е насочено към малки и средни предприятия, както и към признати групи или организации на производителите плодове и зеленчуци. Кандидатите, в лицето на земеделския стопанин или организацията, предоставят в ДФЗ отчетните документи, доказващи успешно приключилата сертификация по стандарта GLOBALG.A.P. Срокът за изплащане на помощта е до 30 работни дни от представяне на документите.

Финансовата подкрепа се предоставя на производителите на плодове и зеленчуци като годишен стимул. Обхватът на субсидията зависи от размера на извършените постоянни разходи за покриване на стандарта. Помощта се предоставя за максимален период от пет години и е ограничена до 1 200 лв. с включено ДДС, на бенефициер годишно и до 5 000 лв. с включено ДДС на група или организация годишно. Производителите ще получават средствата на годишна база. Като задължително условие за отпускане на субсидията е получаването на валиден сертификат за съответствие със стандарта GLOBALG.A.P.

Помощта се предоставя само за „ново участие“  в стандарта GlobalGAP, като това условие важи при първо кандидатстване по схемата за подпомагане.

Важно е кандидатите по схемата да знаят, че за подпомагане се приемат разходи по издаване на сертификат, които са извършени след подаване на заявлението за кандидатстване в ДФ „Земеделие”.

Държавната помощ има за цел да стимулира земеделските стопани при въвеждане на стандарта GLOBALG.A.P. По него изискванията са в няколко основни направления. Най-важно е интегрираното управление на препаратите за растителна защита, контролът на управлението и прилагането на торове, пестициди, хербициди, както и хигиената по време на прибиране на реколтата и обработка на продукцията. Изискване на GlobalGAP е задължителната сертификация на всички площи, които притежава земеделският стопанин. Така може да се избегне смесване на контролирана и неконтролирана продукция. Ефектът от прилагането на държавната помощ е да се намали използването на химикали, което води до минимизиране на вредното въздействие на земеделските дейности върху околната среда.

 

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
България-Кипър: Свързани икономики и общи предизвикателства
Цел на двете страни - да задълбочат сътрудничеството в енергетиката, туризма и икономиката Още
Заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество
Мерки за ограничаване на злоупотребите при получаване на краткосрочни парични обезщетения за временна неработоспособност по КСО Още
Покана за обучение „Мотивация и по-висока екипна ефективност”
5 март 2020 г. в БТПП Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Успешно участие на Търговско-промишлена палата – Враца на Международното изложение АГРА 2020
В рамките на проект „BALKANET – Балканска мрежа за устойчиви иновативни идеи в сектора земеделие и храни” Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство от Enterprise Europe Network
СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ
Отпускат 100 000 лева за сертифициране на стопанствата по стандарта GLOBALG.A.P.
Подпомагането е насочено към малки и средни предприятия, както и към признати групи или организации на производителите плодове и зеленчуци Още
ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА
Тол системата тръгва от 1 март, няма да има отлагане
Електронният контрол ще извади на светло сивия сектор в транспорта Още
МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Търговският стокообмен с Германия достигна рекордните 8,5 млрд. евро
Ръст от 3% през 2019 г. Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Международен семинар на тема „Медиацията в индустриалната собственост “
20 март от 10.30, зала „Юстиция“ на СРС, София Още