Росен Иванов, председател на ТПП – Велико Търново, в интервю за Общинско радио – Велико Търново
С над 130 услуги великотърновската структура на Българката търговско-промишлена палата /БТПП/ подпомага бизнеса в региона. Чрез съдействието на организацията предприемачите в търговията и производството получават бизнес препоръки и референции, сертификати за произход и за форсмажор, осигуряване на партньори в страната и чужбина, контакти с посланици, участия в панаири и изложения, каза председателят на Управителния съвет на Палатата в старата столица Росен Иванов, икономист и юрист. „Търсят ни фирми, които се занимават предимно с износ в трети страни, тъй като митническият режим за износ в Европейския съюз се промени и вече не се изискват документи от БТПП“, поясни той.
По негови думи бизнесът в региона страда от икономическото разделение между Северна и Южна България. Липсата на добра инфраструктура и забавените транспортни връзки – скоростният път Русе – Велико Търново и магистрала „Хемус“ – се отразяват негативно върху дейността на фирмите. „Позитивна страна е, че районът се оформя като сектор, в който има високотехнологични предприятия, сравнително висока концентрация на предприятия в сферата на преработващата и хранително-вкусовата промишленост. Център сме по производство на сладкарски изделия, имаме запазени машинни производства, добро присъствие на аутсорсинг сферата, IT сектора, селското стопанство“, посочи икономистът, като отбеляза, че Търново е на кръстопът, в който са газовият, енергийният и оптичният пръстен. „В областта са ситуирани високотехнологични компании и квалифицирана работна ръка. Остава да се реши политическият проблем – стабилност в България, да се оправи инфраструктурата, другото си е на мястото“, коментира Иванов.
Експертът обясни, че в помощ на бизнеса могат да бъдат ускореното усвояване на средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, влизането на България в Еврозоната и в Шенген. „Бизнесът иска по-добра комуникация, по-реална интеграция в ЕС, махане на пречките пред търговията с Евросъюза, по-ниска административна тежест. Иска да не се увеличават прекалено данъци, такси и други финансови тежести, защото никой не желае да работи за чужда полза и интерес, иска увеличаване на електронните услуги, за да не се налага да обикаля гишета на чиновници“, подчерта Росен Иванов.
Той посочи още, че във Велико Търново няма безработица, има нежелаещи да работят. „Работодателите често коментират, че наблюдават съществена разлика между това, което кандидатите за работа проявяват като квалификация, опит и умение и това, което очакват да получат като трудово възнаграждение. Отварянето на ножицата между очаквания и възможности все повече пречи за ефективно заемане на доста работни места. Голяма част от професиите, които бяха по-престижни преди години и възможни за реализация на младите хора – в момента не са престижни. Имам предвид целия сектор мехатроника, който се нуждае от шлосери, заварчици, стругари фрезисти, монтьори, оператори на машини, елтехници. Младите хора не се насочват към професии от реалната икономика. Предпочитат хуманитарните области като право, икономика, психология – избират вариант да учат нещо, а после се чудят какво да работят. Мисля, че децата трябва да бъдат мотивирани от семействата си за трудова реализация в производствата“.
Според експерта изкуственият интелект „ще се настани“ в сферите, които прилагат изкуствен алгоритъм, но той не е заплаха за ниско серийното производство, където са необходими уникални умения, а приложението на автоматични машини е неефективно.
------------------
Галя Бояджиева, Общинско радио – Велико Търново