Русенска търговско-индустриална камара и Бизнес иновационен център „Инобридж“ работи по международен проект PONICS VET: Hydroponics Agricultural Technician, чиято главна цел е разработването на обучение, което да повиши осведомеността и познанията по Хидропоника и устойчивия начин на отглеждане в селското стопанство. С цел установяване на нуждите от обучението, беше извършено проучване сред българските фермери и хората, занимаващи се със селско стопанство, което да покаже до каква степен българските земеделски производители са запознати с иновативния начин за отглеждане на култури – Хидропоника, и каква е тяхната нагласа относно този иновативен метод.
По отношение на самата технология, 57.89% от респондентите отговарят, че имат основни теоретични знания, 24.56% споделят, че нямат никакви познания, и едва 1.75% от анкетираните посочват, че имат експертни теоретични знания по отношение на Хидропонната техника, като 63.16% я смятат за иновативен начин за отглеждане на растения, а 3.51% я определят като неестествена. Мнозинството от анкетираните споделят, че виждат Хидропониката като техника, която може да им бъде от полза в бъдещ момент – в развиването на бизнес или в тяхната работа.
Почти половината от участниците в анкетата посочват, че са над 35 години и са производители или все още развиващи се такива, като по-голямата част от тях (43.75%) имат завършена Магистърска степен на образование, или Бакалавър (29.69%). Само 1.55% от анкетираните споделят, че имат Основно образование, а 12.50% - Средно. 48.39% от респондентите попадат в съвременната (интензивна) форма на селскостопанска дейност, 22.58% развиват дейност в традиционната (екстензивна) форма на земеделие и само 16.13% от анкетираните признават, че селскостопанските култури, които произвеждат са отгледани от органично земеделие. 87.3% от респондентите заемат ръководни позиции в своите фирми (собственици, управители), като повече от половината развиват своята дейност в сферата на зеленчукопроизводството и овощарството.
Получените отговори от анкетата показват, че съществува огромна липса на знания относно Хидропонните технологии и устойчивото земеделие, което потвърждава, че българските фермери все още са скептично настроени към иновативните методи на земеделие, отдавна приети и утвърдени на други места в Европейския съюз. Въпреки това, резултатите от анкетата са обнадеждаващи, тъй като показват, че респондентите са заинтересовани от Хидропонната технология и желаят да получат повече теоретични и практически знания относно този иновационен метод на отглеждане.
Въз основа резултатите от проучването ще бъде разработено обучение, базирано на Европейската система за кредитиране на професионалното образование и обучение (ECVET), за да се даде възможност за мобилност на учащите се между страните от Европейския Съюз, а също така да се улесни създаването на възможности за заетост сред хората, работещи селскостопанския сектор, като има за цел да създаде нов професионален профил – „Специалист по хидропонни техники“. Съдържанието на разработеното обучение ще бъде ориентирано към следните теми:
Съдържанието на обучението се очаква да бъде налично около средата на 2019 г.
При интерес за включване в обучението, както и за повече информация, можете да се свържете с екипа по проекта: Ирена Иванова – ivanova@rcci.bg и Николай Цолев – ntsolev@rcci.bg