Назад

РТИК работи по проект „StressOut: Съвременни инструменти за управление на стреса на работното място“


Въпросът за стреса на работното място и т.нар. професионално прегаряне (burnout) е свързан със сложен набор от причини и последствия. Според „Стратегическа рамка на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд за периода 2021—2027г“,  проблемите с психичното здраве са засегнали вече 84 милиона души в ЕС още преди пандемията от COVID-19. Проучванията сочат че половината работници в ЕС смятат, че стресът е нещо обичайно на работното им място и стресът допринася за около половината от всички загубени работни дни, а в същото време почти 80% от мениджърите са загрижени относно проблемите пораждащи се от стреса на работното място.

С оглед на тази ситуация, Русенска търговско-индустриална камара, в партньорство с Бизнес иновационен център Инобридж и още 4 европейски организации от Испания, Хърватия, Кипър и Нидерландия стартира проект  „StressOut: Съвременни инструменти за управление на стреса на работното място“. Това е една наистина амбициозна международна инициатива, финансирана от програма Еразъм+ на ЕС, която има за цел да предостави ефективни инструменти за управление и превенция на стреса, но и да помага както на работодателите, така и на служителите да се справят със стреса и професионалното прегаряне чрез иновативен и практичен подход.

Какво могат да очакват представителите на бизнеса от проект StressOut:

  • Специализиран курс за обучение, който  има за цел да даде възможност както на работодателите, така и на служителите да управляват стреса на работното място. Курсът за обучение ще включва специално ръководство за работодателя за това как да създадете корпоративен уелнес план и конкретни насоки както да подобрят работната обстановка в своята организация.
  • Инструмент за оценка на стреса, състоящ се от две части: за служители и за мениджъри. Служителите ще имат възможност да установят текущите си нива на стрес, както и да открият директно важните за тях ресурси от курса за обучение StressOut. От друга страна, инструментът за самооценка ще позволи на работодатели (служители на ръководни позиции) да установят дали работна обстановка, и техните служители са в състояние на професионално прегаряне и стрес, насочвайки ги към конкретни мерки които да вземат в предвид.
  • Мобилното приложение StressOut, което ще бъде безплатен, лесно достъпен инструмент наличен за iOS и Android. Приложението ще даде достъп до всички ресурси на проекта, включително обучителни материали и инструментът за самооценка. Освен това, мобилното приложение ще включва допълнително цифрово съдържание, функции и инструменти, като поредица от подкасти, допълнителни ресурси и специален дневник, за да помогне с проследяването на индивидуалния напредък и задаването на лични цели за обучение.
  • Комплектът за първа помощ StressOut, ще бъде специален ресурс, целящ да помогне на хората да придобият необходимите знания за това как да действат в по-екстремни тежки ситуации, произтичащи от стрес или прегаряне на работното място.

Проектът е своята ключова фаза и Русенска търговско-индустриална камара ви кани да дадете своят принос в борбата срещу стреса на работното място. По линия на партньорството се провежда международно проучване, резултатите от което ще позволят съставянето на целенасочен сборник с препоръки в законодателната сфера, чрез които да се подобри както цялостната работна среда, така и мерките за предоставяне на подкрепа при управлението на стреса и професионалното прегаряне. РТИК кани служители и ръководители на предприятия и организации да се включат в това ценно проучване чрез следния линк: https://stressout-project.eu/take-survey/. Включвайки се вие ще бъдете от първите, които ще получат достъп до гореспоменатите ресурси, и по-важно, ще получите възможността вашият глас да бъде чут чрез специализиран доклад за политики на местно и национално ниво. 

Русенска търговско-индустриална камара и БИЦ ИНОБРИДЖ благодарят на тези, които ще подкрепят инициативата StressOut.

Можете да научите повече за проекта на адрес www.stressout-project.eu, както и да последвате страниците на проекта в LinkedIn и Facebook където ще получите достъп до още качествено медийно съдържание по темата.

За въпроси и предложения относно проект StressOut можете да се обърнете към Айри Мемишев, координатор на проекта, на имейл amemishev@rcci.bg.