Експерти на Българската търговско-промишлена палата участваха в среща по проект TWINING - Подкрепа за справедлив двоен преход на европейските производствени сектори. Срещата се осъществи в гр. Краков, Полша и онлайн на 3 и 4 декември.
Основната цел на проекта е да насърчи сътрудничеството между организациите на работодателите и работниците в областта на двойния преход към зелена и цифрова икономика, включвайки въпросите за дигитализацията, Зелената сделка, подготовката на европейските предприятия за справедлив преход и др. Партньори по проекта са организации от България, Белгия, Испания, Полша, Румъния, Словакия, Черна Гора, Северна Македония и Хърватия.
По време на срещата бяха разгледани следните въпроси:
⇒ Основни предизвикателства и възможности за социалните партньори по време на двойния преход
⇒ Участие на служителите във вземането на решения по време на двойния преход
⇒ Преодоляване на пречките пред участието на служителите и социалния диалог на различни нива (работно място, секторно, национално)
⇒ Бъдещи тенденции и дългосрочна стратегия за социалните партньори в двойния преход
⇒ Добри практики за насърчаване на участието на служителите по време на трансформация.
Лазар Йовевски, експерт по проекта от Северна Македония, направи обстоен анализ на предизвикателствата и възможностите за участниците в социалния диалог в рамките на двойния преход въз основа на направените изказвания от различните национални представители.
Габриела Димитрова, директор „Международно сътрудничество и международни организации“ в БТПП, представи позицията на палатата като работодателска организация, активен участник в социалния диалог в България. Тя подчерта, че предизвикателство често се оказва наличността на информация – социалните партньори трябва винаги да са достатъчно информирани – да са на гребена на вълната на темата, тъй като компаниите имат нужда от надеждна, експертна и ефективна подкрепа по време на цифровия и зелен преход. Бе отбелязано, че работодателските организации са в добра позиция да предоставят такава подкрепа и да придружават бизнеса през този сложен процес, който е ключов за тяхната устойчивост и конкурентоспособност.
Основно предизвикателство е недостигът на работници и суровини. „Всички сме изправени пред необходимостта от справяне с недостига на квалифицирани кадри, работници и суровини за двойния преход на Европа.“, каза Димитрова. За целта имаме нужда от иновативни подходи за справяне с трудностите. Конкуренцията на глобално ниво и нововъзникващите тенденции са основни двигатели на вътрешното търсене на стоки и услуги. Това подчертава значението на способността за иновации и адаптиране към конкурентоспособността на европейските компании - както на единния пазар, така и в международен план.
Димитрова подчерта също необходимостта от смекчаване на натиска върху бизнеса за спазването на строги разпоредби и стандарти и прекомерни задължения за докладване.
Тя засегна въпроса за наличната финансова подкрепа за подсигуряване на прехода на европейско ниво и дали достигат средствата до отделните фирми, особено по-малките. Компаниите продължават да се сблъскват с препятствия при внедряването и въвеждането на цифрови процеси и нови практики. Въпреки че някои мерки за технологична адаптация изискват малко инвестиции в инфраструктура и знания (платформи за уеб конференции, създаване на електронна търговия), други мерки като използването на изкуствен интелект (AI) и интернет на нещата (IoT) са доказано по-голямо предизвикателство поради скромните възможности на малките компании и техния капацитет да обработват големи данни и да използват такива иновации.
Представителят на БТПП спомена и резултатите от проучване на Асоциацията на европейските търговски палати, проведено тази година, според които 84% от респондентите подчертават липсата на финансова подкрепа и налична информация за финансирането като основна причина, която пречи на бизнеса да има технологични иновации. Достъпът до технологии също изисква капацитет за ефективното им интегриране в бизнес модела, което от своя страна налага достъп до специална експертиза. Тук се усеща осезателно проблемът с липсата на персонал със съответните умения за процеса на цифровизацията. Това наблюдение е допълнително доказателство за по-широк феномен на недостиг на умения, който се възприема като основно предизвикателство за европейския бизнес.
Партньорите по проекта проведоха оживена дискусия и се обединиха около конкретни предложения за преодоляване на пречките пред участието на служителите и социалния диалог на различни нива.
Предстои подготовка на издание "European Industry Workers and Twin Transition – How Just? How Prepared?", изграждане на електронна платформа за обучение на тема „Двоен преход“, информационни и комуникационни дейност