Ямболската търговско-промишлена палата стартира изпълнението на проект „RSVP-Read Summarise Verify and Publish ” (RSVP – Прочети, Направи резюме, Потвърди и Публикувай). Проектът се реализира по Европейската програмара Еразъм+, КД 205 - Стратегически партньорства за подкрепа на иновации и обмен на добри практики в областта на младежта, финансиран от Европейския съюз. Проектът е с продължителност 18 месеца, а водещ партньор е неправителствена организация от Малта, работеща в областта на младежко развитие. По проекта работят още 7 организации от 7 различни страни – България, Италия, Испания, Турция, Полша, Ирландия и Хърватия.
Основната цел на проекта е да насърчи младите хора да извършват научни изследвания, като ангажира поне 40 младежки лидери да произведат 40 мини научни статии за 10-те топ умения, които работодателите ще търсят, когато наемат нови служители през 2025 г. Според доклада от Световния икономически форум „Бъдещето на работните места“ (януари 2016 г.) тези умения са следните:
Посочените умения ще стават все по-важни за успешна реализация на пазара на труда в бъдеще. Така например креативността ще става все по-ценно умение предвид конкуренцията на хората с роботите на пазара на труда и факта, че това е едно от уменията, които машините не притежават. А докато способността за преговори и гъвкавостта са високо ценени умения днес, то през 2025 ще имат все по-малко значение.
Проектът има за цел да допринесе и за организационни промени в младежкия сектор - въвеждането на научни изследвания като култура в младежката работа и нови форми на взаимодействие между организациите, работещи с млади хора и заинтересовани страни. Проектът предвижда сформирането на група от „Посланици на промяната“ (по един от всяка партнираща организация)“. Ролята на Посланиците на промяната в проекта е да даде пример и да подкрепи други заинтересовани младежи, които искат да станат част от промяната.
Повече информация за дейностите по птоекта, може да намерите тук: http://2025skills.uppscience.eu/
Наскоро в Мадрид, Испания, се проведе първата координационна среща по проекта, по време на която с участниците от Ямболската ТПП бяха уточнени формата и графика на бъдещите проектни дейности и продукти.
Проектът предвижда две 5-дневни обучения на младежи експерти - в Италия и в Малта, с цел участниците да споделят своята култура относно научните изследвания и публикации.
Първото обучение ще бъде проведено в Рим, Италия в началото на месец юли т.г. с участието на двама представители от Ямболската ТПП.