С балон и малък самолет полетяха 22 деца в последния ден от детския научно-технически лагер „Млад техник, изследовател и изобретател“, организиран от „Мехатроника“ АД и Европейския информационен център „Европа директно“ към Габровската търговско-промишлена палата, с подкрепата на Общинското училищно настоятелство и Училища „Европа“ в Габрово.
В продължение на седмица децата видяха на живо, не в Интернет, как работят новите технологии - 3D принтер, лазерна маркираща машина.... Успяха да осъзнаят за какво се използват на практика научните знания.
Разделени на две групи според възрастта, те имаха различни теоретични и практически занимания, свързани с основните закони и тяхното приложение в иновативното развитие. Научиха как се работи с мултицет, осцилоскоп и с различните стендове, какви са основните означения в техническите чертежи, как се обработват метал и дърво и т. н. Имаха възможност да наблюдават как се управляват дронове и самите те да направляват тяхното движение.
Третокласниците Итън, Сандра, Даная и Добромир се похвалиха, че са се научили на много неща – как да работят с печатни платки, как да запояват, наблюдавали са как се работи на струг. Но най-интересни са им били роботите.
През цялото време с тях бяха студенти – доброволци, които улесняваха срещата на децата с техниката. Съпътстваше ги и симпатичното роботче „Мехаино“, който вече трета година е талисман на лагера.
„Много яко!“ – това беше едно от най-често срещаните възклицания сред децата, след като слезеха от самолета и балона.
Уникалното преживяване през последния ден децата дължат на Николинка Хинкова – член на Борда на директорите на „Мехатроника“ АД и един от пилотите на двата самолета. Според нея ползите от летния Детски иновативен лагер са няколко – децата виждат къде и какво работят родителите им, отрано се ориентират какво им приляга най-добре и какво биха желали да работят в бъдеще, имат шанс да развият своите способности. Може би сред тях са бъдещите български изследователи и изобретатели.
Това е само едно от събитията, с което се ангажира габровската фирма „Мехатроника“ АД. Тя показва на практика как бизнесът може да помогне на образованието, как отрано може да възпитаме у децата любов към науката и техниката, за да може в бъдеще да имаме и кадрите, от които се нуждаем, и те да останат при нас.
Накрая всички деца, участвали в тазгодишния лагер „Млад техник, изследовател и изобретател“, получиха своите сертификати за завършения курс на обучение, подписани и от пилота Валери Илиев и въздухоплавателя от Пловдив Борис Аргиров, собственик на балона.