Търговско-промишлена палата – Враца организира създаването на 3 работни групи в секторите „местни власти”, „НПО и организации на гражданското общество” и „образование и обучение”, в рамките на проекта Rural DEAR Agenda – EYD 20151, финансиран по програма EuropeAid. Работните групи са съставени от експерти и активни лица, имащи отношение към Обучение за Развитие от общините Белоградчик, Чупрене, Димово, Мизия, Бяла Слатина, Белене, Троян и Берковица.
Процесът на тяхното създаване започна с идентифициране на участващите общини. По време на този много ранен етап от изпълнението на проекта бяха осигурени потенциалните заинтересовани общини, структурирано резюме на проекта, с ясно описание на целите, дейностите, целевите групи и, разбира се, описание на партньорите и очакваните резултати. От една страна, по време на въвеждащите семинари през лятото на 2015 г. бяха представени практически примери на успешни дейности по обучение за развитие, а от друга – активизираха се участниците по места. След преките срещи с хората от малките населени места и въвеждане в тематиката, бе направено проучване на общественото мнение по въпроси като отношението към света, глобализацията и причините за бедността, както и за изпълнени свързани дейности от обучители, учители, НПО и други организации на гражданското общество.
Общата цел на проекта е хората в малките населени места да осъзнаят, че не са само граждани на Европа, но и на света, че събитията дори в отдалечени краища на планетата имат отражение върху нашия живот. В наши дни не е достатъчно децата ни да четат, да пишат и да смятат - те трябва да имат също социални и граждански компетенции. Защото явления като корупция и търговия с влияние касаят живота на всички и не помагат за изкореняване на бедността.
Въпреки че темата Обучение за Развитие не е достатъчно позната у нас, активистите от 8-те участващи общини в края на първата сесия за представяне на добри практики успяха да опишат 10 напълно релевантни практики, които вече са осъществени от малки общини, в селските райони на Северозападна България. Тези добри практики са: Създаване на консултативни съвети към кмета на Община Троян; Постоянна инициатива „Аз участвам – дарявам - променям“ на Фондация „1-ви юни“ в общините Бяла Слатина и Оряхово; Обществено обсъждане на политиките – общинско проучване и кръгла маса „За бъдещето на Мизия“ и дни „Интелигентна енергия“ в община Мизия; Малки граждански проекти за уютна среда на територията на община Бяла Слатина; Създаване на квартални съвети за сигнали, предложения, контрол по изпълнението на мерки за подобряване на жизнената среда и планиране на дългосрочни програми в община Троян; Образование и междукултурно общуване без граници, Ден на розовата фланелка – ден за борба с тормоза в училище и Спортът е здраве в община Белоградчик и Младежки духов оркестър в община Берковица.
Посочените добри практики се отнасят към различни теми, свързани с обучение за развитие, като Глобално гражданство, Съвместно развитие, Околна среда и развитие, Бедност, разпределение на богатство и власт, Решаване на спорове, Възпитание в ценности: солидарност, правосъдие, мир. Още повече, всички са насочени не само към насърчаване на промени, но могат да бъдат повторени в различен контекст с определена сигурност за получаване на добри резултати.
Повече за дейностите и партньорите може да намерите на сайта на проекта: www.ruraldearagenda.eu, който е достъпен и на български език.
-------------------
1 „План за обучение за развитие на селските райони и повишаване на обществената осведоменост“