"Да бъдеш или не... отговорен" – този въпрос бе зададен по време на публичен дебат, организиран от Русенска търговско-индустриална камара, в рамките на Софийски фестивал на науката през май т.г. Този въпрос отново бе зададен от сцена. Но не от актьори и не по време на пиеса, а в истински дебат с реални участници - учени, представители на медиите, предприемачи, педагози, политически съветници. Те представиха петте заинтересовани страни в един процес по изследвания и иновации, така както са определени и по проект RRI Tools. Тези групи, вземайки участие в процеса по изследвания и иновации, предлагат гледната точка на всяка страна в този процес. Така събрани, всички застанаха лице в лице, за да обсъдят чия е отговорността в процеса на научните изследвания и иновации. Може ли да се регулира отговорността и ако да - как и от кого? Каква е ролята на всяка една от тези заинтересовани страни в рамките на този процес?
"Най-накрая, като теглим чертата, става дума за осъзнатост, къде сме, кои сме, какво правим и защо – всеки сам за себе си. Това е и начинът да се научим на отговорност. Добре е да се възприемаме като осъзната част от Вселената. Всяко наше действие има резултат и ние следва да мислим за последствията от нашите действия”, сподели Асен Ненов, eколог, биотехнолог, изследовател, предприемач.
"Такъв проект би свършил и сигурно е свършил огромна работа по отношение на това как информацията стига до хората. Ние работим с ДНК, с ГМО и много хора се страхуват. Аз мисля, че ученият е задължен да се отчита пред обществото за това, което прави. Една част от неговата работа е в лабораторията, а другата част е отговорност пред обществото", потвърди доц. д-р Георги Милошев, ръководител на Лабораторията по молекулярна генетика, БАН.
"Отговорността може да се регулира от динамични структури. Как и кога - може да се споделя между участниците във форума на платформата, всъщност вашата прекрасна платформа е средството, което може да служи като форум, където всички заинтересовани лица ще могат да се срещнат и да обсъдят какво трябва да се направи. Формата, под която ще работят тези структури трябва да се реши между тях и едва след това тази форма може да бъде временно институционализирана. Но това трябва да се определи от заинтересованите страни, а не да се приеме готово решение, което е възможно да не може да се приложи", допълни проф. Ани Пройкова, физик, работещ в областта на наноразмерните обекти и член на програмния комитет за "Нанотехнологии, авангардни материали, биотехнологии, авангардно производство и авангардна преработка” на програма “ХОРИЗОНТ 2020”.
В заключение всички се обединиха около тезата, че има още много да се направи по тази тема, но във всички случаи всяка стъпка следва да бъде съгласувана между заинтересованите страни. Медиите са тези, които подкрепят този процес и съдействат за това, взетите решения да стигнат до обществото, без да делят "хората от учените".