Търговско-промишлена плата - Враца организира вторите годишни сесии на работните групи по проекта „План за Обучение за развитие в селските райони и повишаване на обществената осведоменост“*. Участваха представители на общински администрации и на организации на гражданското общество.
Бяха обсъдени резултатите от мащабното проучване на общественото мнение, проведено в периода юли-октомври 2015 г. във всяка от партньорските държави по проекта. Основните проблеми, които тревожат хората в Испания, Италия, Полша, Кипър, Гърция, Малта и в България, са: войни и военни конфликти, икономически кризи и безработица, тероризъм, корупция и неравенствата между бедни и богати държави. Участниците дискутираха концептуалната рамка на „Обучение за развитие”. Най-често избираните ключови думи и изрази бяха: промяна в манталитета, взаимна зависимост, солидарност, образование, глобално гражданство, нова култура на осведоменост, постоянен обучителен процес, устойчиво развитие.
Полезни и забавни за всички участници бяха упражненията за оценка, редакция, допълване или преработване на примерни идейни предложения за всяка от трите работни групи, като например социално-икономическо включване на младите хора, атакуване на обезлюдяването чрез създаване на възможности за заетост, отговорност към ресурсите. В продължение на два дни чрез активна работа се постави началото на дизайна на План за обучение за развитие в селските райони на Европа. В него ще бъдат селектирани както най-добрите практики и идеи, предложени от работните групи, организирани от осемте партньора по проекта, така и работещата методология и поуките от пилотните практики, които са в междинна фаза на изпълнение.
Екипите за управление на безвъзмездно финансираните пилотни проекти представиха извършените дейности и обмениха впечатления и работещи методики. Техническата подкрепа по време на междинната фаза открои важността на дейностите по визуализация и разпространение и фокусира методологическите усилия върху устойчивото развитие и етичния отговор на глобализацията.
Работата за изпълнение на осемте пилотни практики продължава до края на м. март, 2017 г.
---------
* Rural DEAR Agenda – EYD 2015, програма EuropeAid /134863/C/ACT/Multi)