За промяна на отношението на обществото към устойчиво и равноправно развитие
Търговско-промишлена палата – Враца продължава работата по проект „План за обучение за развитие на селските райони и повишаване на обществената осведоменост” (Rural DEAR Agenda - EYD 2015), съвместно с осем общини - Белене, Троян, Димово, Белоградчик, Чупрене, Берковица, Бяла Слатина и Мизия. Проектът се финансира по програма EuropeAid и се изпълнява в 7 държави в Европа – Испания, Малта, Полша, България, Италия, Гърция и Кипър.
В основата на проекта е заложено формулирането на план-модел за действие в сферата на обучението за промяна на отношението на обществото към устойчиво и равноправно развитие. Планът ще служи като отправна точка за местните експерти по проекта, ще подобри координацията помежду им и ще открие полезни възможности за взаимодействие.
След проведените в края на юни и началото на юли тази година въвеждащи семинари във всяка от участващите общини, сега във Враца, на 7 и 8 декември, се състояха годишните сесии за трите работни групи – „Местни власти и администрация”, „НПО и организации на гражданското общество” и „Образование и обучение”. Работата по диагностика и проектиране на „План-програма по обучение за развитие в селските райони продължава с идентифициране и представяне на добри практики” в контекста на проекта Rural DEAR Agenda.
С представителите от селските райони в Северозападна България бяха обсъдени както въпроси, свързани с възприемането на световната конюнктура, така също и интереса и становището на местните общности по основните проблеми днес в света, отношението им към процесите на глобализация и бедността, как те се анализират и възприемат от населението. В процеса на дискусиите се задълбочи разискването на отношението и ролята на активните лица на местно ниво за насърчаване на „обучението за развитие”.
Тези дебати съдържат жизнеспособни и реалистични идеи за подобряване и разпространение на „обучението за развитие”, като например солидарност и човешки права, активно и здравословно остаряване, имиграция и развитие и други подобни.
Повече за дейностите и партньорите може да намерите на сайта на проекта: www.ruraldearagenda.eu, който е достъпен и на български език.