В Габрово се проведоха обучения за мултипликатори и ментори по проект Enterprise+, насочен към подпомагане на младежкото предприемачество. В рамките на три години организациите-партньори по проекта ще се опитат да съчетаят знанията по предприемачество, опита на бивши мениджъри и доайени в бизнеса и предприемаческия дух на младите хора, за да ги подготвят за стартиране на собствен бизнес.
Проектът е предназначен за младежи на възраст между 15 и 25 години. Техният предприемачески потенциал се идентифицира чрез използване на инструмент, създаден от изследователи от катедрата по икономика и дидактика на икономическите науки при Университет Дуисбург - Есен. Откриването на младежи с предприемачески талант е възложено на т. нар. „ТЪРСАЧИ НА ТАЛАНТИ“ или „МУЛТИПЛИКАТОРИ“.
До младите участници в проект „Enterprise+“ стоят опитни мениджъри на възраст над 55 години – т. нар. МЕНТОРИ. Със своите професионални познания и житейски опит те помагат на младежите да идентифицират собствените си силни страни по отношение на предприемачеството и да ги доразвиват.
В рамките на два дни българският партньор по проекта – Габровска търговско-промишлена палата, организира обучение за „ТЪРСАЧИ НА ТАЛАНТИ“. В него участваха 18 представители на професионални гимназии, Технически университет Габрово, Център за кариерно ориентиране в училищното образование Габрово, младежко сдружение „ИМКА“ Габрово и др., които ще участват в проекта като „ТЪРСАЧИ НА ТАЛАНТИ“ или „МУЛТИПЛИКАТОРИ“. Обучението беше проведено от г-жа Лена Пиотровски от катедрата по икономика и дидактика на икономическите науки при Университет Дуисбург-Есен и г-жа Кристина Бурова от Институт по трудово-правни науки от Рурски университет Бохум.
На семинари, които ще бъдат проведени през следващата година с ученици и студенти, „ТЪРСАЧИТЕ НА ТАЛАНТИ“ ще анализират и оценяват предприемаческия потенциал на младите хора чрез гореспоменатия инструмент. Те ще документират резултатите и ще осъществяват обратната връзка с младежите.
В организираното обучение за МЕНТОРИ участваха опитни мениджъри, преподаватели от Технически университет Габрово, учители от пилотните училища, участващи в проекта, Центъра за кариерно ориентиране в училищното образование Габрово, младежко сдружение „ИМКА“ Габрово и др., които ще се включат в проекта като МЕНТОРИ. Менторите ще ползват професионалния си и житейски опит, за да доразвиват и поощряват предприемаческия талант на младите хора, ще ги консултират и подкрепят при разработването на бизнес-план и реализацията на техните бизнес-идеи. Лектор на обучението беше г-жа Урзула Гизер от организацията Alt hilft Jung NRW e.V. (Сдружение „Стари помагат на млади – Северен Рейн-Вестфалия“).
Участниците и в двете обучения бяха много активни, задаваха практически въпроси за прилагането на методите в България, даваха предложения как да отчетем културните различия и особеностите на националното законодателство между България и Германия.
Проект „Enterprise+ - Иновативният потенциал среща опита“ е финансиран от програмата на Европейския съюз ЕРАЗМУС+ и се ръководи от Института по трудово-правни науки при Рурски университет Бохум.