В началото на тази седмица, както всяка година, Силистренската търговско-промишлена палата, участва в заседание на Областния съвет за тристранно сътрудничество. Основната тема бе план-приемът за учебната 2015/2016 г. в област Силистра.
Районната инспекция по образованието РИО представи подробна информация за актуалния брой учащи се на територията. Предложението на РИО за броя паралелки в общините Тутракан, Дулово, Ситово, Главиница, Кайнарджа бе прието без дебат и възражения, защото там разполагат с необходимия брой деца за попълване на паралелките, но положението в гр. Силистра е сложно.
Като следствие от демографските процеси, обезлюдяването и силното обедняване на региона стремително намалява броят на учащите. В сравнение с 2007/2008 г. понижението е почти 38% след 7-ми клас и около 56% - след 8-ми клас. Като резултат се наблюдава оспорвана борба между училищата, някои от които са пред отпадане от системата.
Очакванията за следващата учебна година са след 7-ми клас да кандидатстват между 35 и 40% от завършващите, което поставя на дневен ред въпроса за преструктуриране на училищата.
Наблюдава се увеличение на броя кандидатстващи за изучаване на професии в задочно обучение, което навежда на мисълта, че специалности като „Електрообзавеждане на производството”, „Машини и съоръжения за химическата и хранително-вкусовата промишленост”,”Производство на облекло”, Изолации в строителството”,”Бояджийски работи”, „Растителна защита”, „Земеделец”, „Автотранспортна техника” и др. подобни, са най-често търсени в момента на пазара на труда.
Силистренската палата, като партньор в Съвета за тристранно сътрудничество, изрази опасения, че работодателите са все по-неудовлетворени от компетенциите на новото поколение, постъпващо на трудовия пазар - липса на заинтересованост, практически знания и желание за усъвършенстване.
Притеснителен е и фактът, че професиите в строителството - традиционно добре заплатени, също са малко желани. Професионалисти по студена обработка на металите и компютърни програмисти за по-съвременните машини за обработка отдавна са „лукс” за работодателите в областта, което силно капсулира и този бизнес.
В страната предстои въвеждането на дуалното обучение, но дали изобщо ще се включат фирмите главно зависи от условията, които ще бъдат предложени. Може да се окаже, че учащите се по този начин няма да намерят къде да практикуват. Възлагат се известни надежди и на защитените професии, но доколкото и там все още няма окончателна яснота, работодателите не могат да разчитат и на тях.