Направихме реална стъпка по отношение на диверсификацията на доставките на газ към България по думите на на министър-председателя Пламен Орешарски в Баку на официална церемония при подписване на инвестиционния проект „Шах Дениз ІІ“ в присъствието на президента на Азербайджан Илхам Алиев, европейския комисар по енергетика Гюнтер Йотингер и други официални лица. Повече от 18 млрд. евро ще бъдат инвестирани в платформи и изграждането на подводни кладенци за добив на 16 млрд. м3 газ годишно.
Консорциумът "Шах Дениз" обяви окончателното си инвестиционно решение за разработването на газовото находище "Шах Дениз" в Каспийско море. Това решение отключва плановете за разширяване на Южнокавказкия газопровод през Азербайджан и Грузия, изграждането на Трансанадолския газопровод (TANAP) през Турция и за изграждането на Трансадриатическия газопровод (TAP), преминаващ през Гърция и Албания и достигащ до Италия. Взети заедно, тези проекти, както и газопреносната инфраструктура към България, ще създадат нов Южен газов коридор към Европа. Общата стойност на проектите за разширяване на втория етап на "Шах Дениз" и Южнокавказкия газопровод (SCP) ще бъде около 28 млрд. долара. 16 милиарда кубически метра газ годишно, произведени от находището Шах Дениз, ще бъдат пренасяни близо 3500 км. за да осигурят енергия за милиони потребители в България, Грузия, Турция, Гърция и Италия. Договорите за продажба на природен газ за Европа бяха подписани през септември 2013 г. Компаниите, които ще купуват газ в Италия, Гърция и България са общо девет: Axpo Trading AG, Булгаргаз ЕАД, DEPA Public Gas Corporation of Greece SA, ENEL Trade SpA, E.ON Global Commodities SE, Gas Natural Aprovisionamientos SDG SA, GDF SUEZ SA, Hera Trading srl, и Shell Energy Europe Limited. Първите доставки на газ се очакват в края на 2018 г. с продажби за Грузия и Турция; първите доставки за Европа ще бъдат осъществени около година по-късно.
Европейската комисия (ЕК) приветства инвестиционното решение за добиването на газ от газовото находище Шах Дениз II в Азербайджан, съобщиха от представителството на ЕК. Това дългоочаквано решение потвърждава, че Европа ще получава по 10 млрд. м3 годишно от края на 2019 г. Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви по този повод: „Днешното решение на консорциума „Шах Дениз ІІ“ отваря стратегическа възможност за по-стабилна енергийна сигурност в Европа.