Развитието на екосистема от МСП на местно ниво ще насърчи демографското съживяване на страната ни
Създаването на условия за бизнес и успешното развитие на екосистема от МСП на местно ниво би спомогнало за преодоляване на регионалните неравенства и за демографското съживяване на страната ни. Това заяви зам.-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на форум на тема “Демографското бъдеще на регионите”. Събитието бе организирано от медийна група “Стандарт” и се проведе в гр. Етрополе.
По време на конференцията зам.-министърът на икономиката акцентира върху работата на министерството за насърчаване на малките и средните предприятия и за това техният бизнес да носи добавена стойност. „Работим за разкриването на допълнителни възможности за навлизане на наши компании на чуждестранните пазари“, допълни заместник-министърът. Николай Павлов подчерта, че са необходими усилия за справяне с регионалните дисбаланси, тъй като към момента малките и средните предприятия са съсредоточени основно в 5 региона – Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград и София“, каза още той.
Павлов припомни, че основен акцент в политиката на Министерството на икономиката и индустрията е изграждането на индустриални паркове и зони, което е водещ фактор за привличането на нови инвеститори. „През изминалата година бе стартирано откриването на две нови индустриални зони – в Доброславци и в Стара Загора“, добави зам.-министърът, като подчерта, че това е още един стимул за привличане на компании с производства с висока добавена стойност в стратегически региони. По неговите думи наличието на големи компании, които са готови да инвестират постоянно е допълнителен стимул, за увеличение благосъстоянието на регионите.
В заключение зам.-министър Павлов акцентира на Националната индустриална стратегия за целите на бъдещата индустриална политика на страната, която в момента разработва Министерството на икономиката. По негови думи Стратегията ще включва два сектора от икономиката ни – преработваща и добивна промишленост. Основните теми, които са залегнали в документа, са намаляването на въглеродния отпечатък на индустрията, повишаването на дигитализацията на производствата, подобряването на ресурсната и енергийната ефективност, въвеждането на кръгови модели на производство и насърчаването на инвеститорския интерес към индустриалните паркове в страната.
Павлов заяви, че в средносрочен план се обмислят активни програми за дуално образование и обучение, насочени с приоритет в районите, в които се създават нови работни места, и в райони, които променят своя икономически профил.