Назад

Работодатели и синдикати обсъдиха нетипичната заетост в сектора на услугите на международен форум




БТПП участва в работен семинар на тема „Нетипична заетост в сектора на услугите“. Партньори от работодателски организации от Полша, България, Сърбия, Испания и Словакия, както и синдикати от Италия, Испания, Сърбия, Румъния и Черна гора обсъдиха различните форми на ангажираност на служителите в техните страни, идентифицираха нетипичните работници и съществуващите форми на атипична заетост в сектор услуги, тяхната правна регулация и влияние върху ангажираността на служителите.

Бяха идентифицирани следните форми на нетрадиционно наемане: споделяне на служители, споделяне на работното място, временна заетост / управление, случайна заетост /на повикване или с прекъсване/, дистанционна работа, работа чрез ваучери, работа по портфолио, работа чрез онлайн платформа, съвместна заетост, споделена заетост /гиг икономика/, самостоятелна заетост чрез организации майки и т.н.

Новите форми на заетост се характеризират с различни отличителни черти, но основната е гъвкавостта, която е присъща за всички. Новите форми на заетост се появяват поради засиленото търсене от работодатели, служители или и от двете страни на по-голяма гъвкавост. Търсенето се ръководи както от икономическото развитие, така и от нивото на социално-обществено развитие в конкретната страна.

Забелязва се, че мобилната работа, базирана на ИКТ, се развива от постоянно нарастващите възможности и иновативни практики, които съвременните технологии предлагат на работодатели и служители. Други нетрадиционни форми на заетост, като случайната работа или споделената заетост, могат да се считат за ефективно средство за работодателите да се справят със специфичните характеристики на техните бизнес дейности (като колебания в търсенето, например) или макроикономически условия (натиск от конкуренти, глобализация, намаляване на разходи и нужда от реорганизация). Те позволяват извършване на задачи с гъвкавостта, необходима на обичайните бизнес дейности и с по-ниски разходи. Работниците, от своя страна, възприемат новите форми на заетост като средство за получаване на допълнителен доход или изобщо на някакъв доход, когато традиционните форми на заетост са ограничени. Споделянето на работното място, временната и случайната заетост са по-скоро изисквани и търсени от работниците поради различни други задължения /грижа за деца, възрастни роднини, здравословни проблеми и др./.

Участниците направиха и преглед на европейската и национална правна рамка за нетипична заетост. Някои държави членки разглеждат предизвикателствата на нетипичните форми на труд като симптом на дерегулация с неясни последици. Има случаи на въведени предпазни мерки под форма на колективни трудови договори, социален диалог или законодателство с оглед на осигуряването на справедливи условия на труд. Бе споделен опит за повишаване на информираността на работодатели, служители, обществото и всички заинтересовани страни относно правата и задълженията на нетипичните работници, съгласно съответната правна рамка и особено Директиви 2002/14/EC; 2009/38/EC; 98/59/EC; 2001/23/EC.

Бе посочено, че степента и качеството на участието на социалните партньори в преговорите, социалния диалог и колективното договаряне варира значително в отделните страни, а делът на работниците, обхванати от колективни трудови договори на национално ниво, намалява /от средно за ЕС около 66% през 2000 г. до около 56% през 2019 г./.

 

Партньорите се запознаха с препоръки на Европейската комисия за засилване на социалния диалог и колективното договаряне на национално ниво. Част от тях са:

  • Осигуряване на косултация със социалните партньори относно разработването и прилагането на икономически политики, политики по заетостта и социални политики в съответствие с националните практики.
  • Насърчаване на социалните партньори да търсят нови форми на работа и нетипична заетост и да комуникират широко ползите от социалния диалог и всички въведени колективни споразумения.
  • Увеличаване капацитета на организациите на работниците и работодателите по темата нетипична заетост.

Семинарът се проведе по проект ATYPICAL: Employee involvement of atypical workers –example of service sector. Част от неговите цели са:

  • подобряване на уменията и компетенциите на социалните партньори да разбират всички аспекти и области на влияние на атипичните форми на заетост за да представят и защитават по-добре правата на служителите и да осигурят тяхното участие на всички нива в компанията /организацията.
  • споделяне на опит и повишаване на информираността на работодатели, служители, обществото и всички заинтересовани страни от участващите държави – членове на ЕС и кандидати, относно правата и задълженията на нетипичните работници съгласно съответната правна рамка.

Предстои национален семинар по проекта и европейска среща на партньорите. Българската търговско-промишлена палата ще разпространи допълнителна информация за събитията.