Назад

Публикуван е актюерският доклад на НОИ с дългосрочна оценка на финансовото състояние на фондовете на ДОО до 2070 г.


Оценка на дългосрочното финансово състояние на фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО) за периода от 2023 г. до 2070 г. съдържа новият актюерски доклад на Националния осигурителен институт (НОИ), който вече е публикуван на интернет страницата на института.

В документа са представени прогноза и анализ на очакваните промени в годишния баланс на бюджета на ДОО като процент от брутния вътрешен продукт, който, наред със съотношението между пенсионерите и осигурените лица (т.нар. „коефициент на зависимост“) и съотношението между средната пенсия и средния осигурителен доход (т.нар. „коефициент на заместване“), е основният показател, характеризиращ финансовото състояние на системата.

В допълнение към този базов сценарий, основаващ се на действащото към 1 юли 2024 г. законодателство, в доклада са представени и резултатите от два други алтернативни сценария. Те са разработени, за да бъде установена чувствителността на баланса на бюджета на ДОО към промени в ключови параметри на системата и не следва да се възприемат като предложения за промени на законодателството.

В заключението на доклада е представен и обобщен анализ на финансовото състояние на ДОО в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план. Посочени са и области, в които биха могли да бъдат търсени начини за усъвършенстване на системата с цел подобряване нейната дългосрочна финансова автономност и стабилност и постигане на по-добра защита на правата на осигурените лица и пенсионерите.

Актюерският доклад е изготвен от експертите на НОИ въз основа на данни от административните регистри, поддържани от института. Използвани са и данни от външни източници, включително данни за пазара на труда от Националния статистически институт, последната демографска прогноза на Евростат за България (EUROPOP-2023), както и дългосрочна макроикономическа прогноза, разработена и предоставена на НОИ от Министерството на финансите.

От НОИ предлагат два алтернативни сценария - единият е при увеличение на осигуровките за пенсия с 5 пр. пункта, а другият - при промяна на т.нар. швейцарско правило за осъвременяване на размера на пенсиите. И при двата дефицитът в системата се свива, но не изчезва.

В доклада се посочва, че системата ще е на дефицит през целия период до 2070 г., който ще трябва да се покрие от държавния бюджет, т.е. от данъци или други приходи. През 2024 г. се очаква дефицитът в пенсионната система да е 5.5% от БВП, но през 2026 и 2027 г. той ще надмине 6% от БВП.

Общите разходи за пенсии също ще се увеличат - от 10.4% от БВП през миналата година до 11% от БВП през следващите няколко, достигайки най-високите си стойности за целия прогнозен период.

Докладът може да бъде намерен на интернет страницата на НОИ в раздел „Публикации/ Анализи/ Актюерски доклади“.