Назад

Публично представяне на проекта за трансформация на Централния универсален магазин в София





Българската търговско-промишлена палата бе домакин на събитие за представяне трансформацията на Централния универсален магазин в София /ЦУМ/ пред бизнеса и журналисти. Сградата ще бъде вътрешно реновирана, преустроена и превърната в уникално място, което да затвърди позицията й като емблема на столицата.

Заместник-председателят на БТПП д-р Васил Тодоров заяви че ЦУМ е специално място, както за жителите на София, така и за всички българи.

БТПП като най-старата бизнес организация в страната се стреми да поддържа благоприятна бизнес среда, условия за работа на компаниите, търговията, производството, външнотърговската дейност и трансформацията на ЦУМ за нас е голяма и важна стъпка, която има нужда от подкрепа.", каза той при откриването на събитието.

Радвам се, че Българската търговско-промишлена палата ще бъде съпричастна към промяната, към интелигентното обновяване на ЦУМ в полза на бизнеса, на обществото, на туристическата и инвестиционна привлекателност на столицата", добави Тодоров. Още повече, че така се осъществява една дългогодишна идея на Палатата – възможност МСП да могат да презентират своята продукция в сърцето на столицата.

Сградата на ЦУМ в центъра на София ще бъде трансформирана в две фази и ще включва изложбени зали, музей на розовото масло, магазини, заведения за хранене, петзвезден хотел, спа комплекс, споделено пространство за работа, акселератор. Предвижда се сградата да бъде маркетинг, търговски и туристически център за популяризирането на България като желана дестинация, съобщи Ахмед Насър, основател и директор на компанията Antika World, която ръководи проекта за трансформация на сградата. Презентация тук

Промяната е въз основа на 20-годишен договор за аренда.

За реализацията на идеята за ЦУМ Antika World ще разчита на българския бизнес. За целта бяха подписани споразумения с няколко организации и фирми. Тъй като туризмът ще е основен фокус за привличане на посетители в ЦУМ бяха подписани споразумения за партньорство с Асоциация на българските туроператори и туристически агенти и  Асоциацията на екскурзоводите в България. Такова споразумение беше подписано и с организацията, представяща Роза Дамасцена. Предстои сключване на договор за отдаване под наем на търговските площи с Явлена. Цените варират между 50 и 70 евро/кв.м месечно. Ахмед Наср допълни, че малките и средните фирми са добре дошли срещу месечен наем от 1000 евро.

Насър обясни, че цялата трансформация на сградата ще отнеме три години и ще премине в две фази. Първата фаза ще включва партерния, първия, втория и седмия етаж и промените в тях ще отнемат около 8 месеца. За другите пространства компанията планира период от 2-3 години. „Имаме директни инвестиции за всеки един проект, това ще бъде нещо, което ще е много ясно и прозрачно.", увери той.

Фасадата на сградата ще бъде напълно запазена, а във вътрешността ще бъдат направени много добре обмислени иновации. За проекта компанията ще използва архитекти от България, Египет, Франция и Нидерландия. В началото на изпълнението на проекта сградата ще бъде с някои отворени пространства, но към края на годината ще бъде изцяло затворена, за да бъде завършен процесът по иновации.

Египтологът и бивш министър на образованието Сергей Игнатов, който е научен директор на Antika World, коментира, че проектът има голяма стойност. Той отбеляза предвидената в проекта изложба с копия на египетски паметници и бъдещите възможности да се организират там културни събития. Игнатов добави, че Египет е много важен за България и в политическо и икономическо отношение, тъй като е ключът към Африка и Близкия изток. По думите му ЦУМ като проект е само инструмент, който ще отвори тези врати и ще покани партньорите. България е средна по големина европейска държава, но може да играе активна роля в развитие на взаимоотношенията и да отвори вратите за Египет, Африка и Близкия Изток към ЕС, смята Игнатов.

Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Мила Ненова отбеляза, че проектът за ЦУМ е много амбициозен и когато се говори за културното наследство на двете древни нации, това е един нов аспект на проекта. Тя отбеляза важността на икономическото сътрудничество между България и Египет и добави, че БАИ подкрепя всички инвеститори и инициативи, които се предлагат. Ненова добави, че до този момент имаме инвестиции от Египет у нас от 1 млн. долара.

По думите на посланика на Египет у нас Н.Пр. Надер Саад, който беше сред участниците в представянето, проектът ще върне не само славата и блясъка на ЦУМ, но ще бъде като живо въплъщение на растящите бизнес и търговски връзки между България и Египет. Той отбеляза положителното развитие от преди няколко месеца в двустранните отношения с проведеното първо заседание на съвместната икономическа комисия на 10 февруари т.г. в Кайро, с участието на шест български министри и подписване на двустранни споразумения. Египет има уникалното място на най-голям търговски партньор на България с Близкия Изток и Африка с оборот, който надвишава

1,3 млрд. долара, отбеляза още посланикът. Той добави, че работи в тясна връзка със заинтересованите институции в България и Египет за провеждане на българо-египетски бизнес форум, който ще се състои или в Кайро, или в София и ще помогне и на двете страни да се възползват от многото възможности за сътрудничество.

В събитието взеха участие и д-р Халед Ханафи, генерален секретар, Съюз на арабските камари, и Н.Пр. Халид Емара, бивш посланик на Египет в България. Заместник-председателят на БТПП д-р Васил Тодоров проведе отделна среща с египетските партньори.

Събитието завърши с много въпроси от страна на присъстващите журналисти.

Българската търговско-промишлена палата ще продължи сътрудничеството с Antika World за представяне на възможностите за българските компании за участие в трансформацията на ЦУМ и насърчаване на търговското и инвестиционно сътрудничество България–арабски страни в различни сектори.