Препоръките на бизнеса: повишаване на качеството на образованието, на придобиваните компетентности и умения, които да отговарят на икономическия и обществен интерес , нуждите на пазара на труда и динамично променящия се индустриален пазар в контекста на зеления и дигитален преход
Българската търговско-промишлена палата за поредна година проведе анкетно проучване сред членовете си, свързано с оценка на необходимостта от кадри със средно и висше образование, както и индикации относно липсата на определени умения сред завършващите ученици и студенти. Важен въпрос от анкетата е свързан с конкретна оценка на необходимостта от квалифицирани кадри с висше образование и съответните области и специалности. Изследването ежегодно представя ситуацията сега и в перспектива, относно текущите потребности и предизвикателства на пазара на труда и в обучението на кадри, както и тясната им връзка с нуждите и изискванията на бизнеса. Анкетата беше проведена в началото на февруари, обобщавайки отговори на компании от различни сектори на икономиката в България.
Данните от анализа ще се изпратят и до Министерство на образованието и науката, като част от процедурата относно дейностите по определяне и утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища на Р България за учебната 2025/2026г.
Най-сериозна липса на професионални кадри и необходимост от увеличаване на броя на обучаващите в държавните висши училища се отчитат в техническите науки със съответните специалности. 79% от анкетираните фирми са маркирали интерес именно в тази област, следвани от интерес за обучения на студенти в природни науки, математика и информатика, социални, стопански и правни науки и др.
Резултатите от изследването подчертават отново тенденцията за липса на професионални и практически умения сред завършващите кадри, както и на комуникационни умения в достатъчна степен. През последната година се наблюдава и неудовлетворение от страна на бизнеса относно придобитите базисни икономически познания и предприемачески умения. Тези изводи насочват вниманието към необходимостта от подобрение на образователните програми и подготовката на учениците за успешно стартиране в професионалния живот, както и засилване връзката на бизнеса и образованието чрез различни форми като дуално обучение, стажове и т.н.
Очертава се отново водещото предизвикателства за бизнеса за 2025г. - липсата на професионални умения, индикиран ясно и в друга анкета на БТПП за бизнес нагласите и очакванията на БТПП, която е част от Европейското икономическо проучване.
Пълните данни от анкетата тук