На портала за обществени консултации на Министерски съвет е публикуан проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение по Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021 - 2027 г.
С проекта на нормативен акт се предлагат изменения и допълнения в Правилника за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 - 2027 г. (ПРЧР), Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и Фонда за справедлив преход (ФСП), приет с Постановление № 48 на Министерския съвет от 2023 г. (обн., ДВ, бр.31 от 2023 г.).
След стартиране на операциите, които предвиждат обучения посредством ваучери за заети, безработни и неактивни лица със средства от Програма „Развитие на човешките ресурси“, Националния план за възстановяване и устойчивост и Фонда за справедлив преход, се наблюдава повишен интерес към дистанционната форма на обучение, като в тази форма са се включили 78 % работещи лица. Голяма част от лицата предпочитат дистанционната форма, която не изисква строго определен график, а дава възможност за по-гъвкава форма на обучение, в това число и самостоятелна подготовка върху учебния материал в удобно за тях време.
С цел разширяване на обхвата на лицата и възприемане на по-гъвкав подход с акта на Министерския съвет се определя като допустима за финансиране с ваучерния механизъм и несинхронната форма на дистанционно обучение при обучения по ключова компетентност 4 „Цифрова компетентност“. Предвид спецификата на обученията по КК 4, организирани чрез дистанционна форма, отпада изискването за наличие на минимум присъствени часове. Качеството на обучението остава гарантирано, тъй като независимо от броя на присъствените часове, лицата се явяват задължително на тест за сертифициране, който се извършва от Център за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи, в качеството му на Единен сертификационен център, до един месец от приключване на обучението и получават сертификат за съответното обучение в зависимост от резултатите.
С оглед непротиворечиво тълкуване и прилагане на разпоредбите в практиката, в допълнителните разпоредби на акта се дефинират понятията за синхронната и несинхронна форма на обучение.
Предвид спецификата на целевите групи, които са обхванати от ваучерния механизъм, които освен заети, са и уязвими групи на пазара на труда, се въвежда възможността да се изплащат средства за транспортни разходи от и до мястото на обучение на включените в обучение лица при условия и ред, определени в критериите на съответната операция/инвестиция и същите като социално плащане, ще представляват необлагаем доход по смисъла на чл. 13, ал. 1, т. 15 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Нов момент, който се въвежда с правилника е в случаите, в които са установени с влязъл сила съдебен акт извършено от страна на представляващия и/или доставчика на обучение престъпление или нарушение, свързано с обучението на съответното физическо лице, да не бъде изплащана стойността на ваучера на доставчиците на обучение. Мярката/ограничението се въвежда в нормативния акт, тъй като от страна на МТСП, в качеството на УО на ПРЧР и СНД и АЗ, в качеството на конкретен бенефициент и конкретен краен получател, са получени сигнали за злоупотреба с лични данни на физически лица по проекти за обучения чрез ваучери по П РЧР и НПВУ, по които вече са образувани производства пред КЗЛД и Прокуратурата на РБ.
Дата на откриване: |
11.2.2025 г. |
Целева група: |
Всички заинтересовани |
Сфера на действие: |
Социална политика и заетост |
Дата на приключване: |
25.2.2025 г. |