Ръководителят на работната група за разработване на бъдещата Оперативна програма „Добро управление", Ирена Първанова, представи приоритетите и мерките, които се предвижда да бъдат финансирани в рамките на следващия програмен период 2014-2020. „Предизвикателство е да се програмира оперативна програма с името „Добро управление", но на този етап е много важно администрацията да докаже, че работи ефективно." - каза Първанова в обръщението си по време на регионалната конференция, организирана от Посолството на САЩ. Основната тема бе „Прозрачност в управлението на обществените поръчки", в рамките на която се очертаха възможностите, произтичащи от проекти по оперативните програми на Европейския съюз за следващия програмен в България.
На конференцията беше представено настоящото състояние и предизвикателствата пред обществените поръчки в ЕС и България, процедурите по възлагане и изпълнение в САЩ, проблемите на фирмите от САЩ при участие в обществените поръчки в ЕС, позитивни и негативни практики при провеждането им, възможности, произтичащи от проекти по оперативните програми на ЕС за следващия програмен период 2014-2020 г. в България и Румъния. Експертите обсъдиха мерките, които трябва да се предприемат, за по-прозрачен и улеснен процес на провеждане на обществените поръчки. Като приоритетни бяха идентифицирани въвеждането на електронна платформа за обществените поръчки, нов Закон за обществените поръчки, както и повишаване подготовката на българската администрация.
Допълнителна информация
Оперативна програма „Добро управление" (ОПДУ) е логичното продължение на оперативните програми „Техническа помощ" и „Административен капацитет". През следващия програмен период 2014-2020 г. те се обединяват в една програма за продължаване на реформите в администрацията, съдебната система и електронното управление, както и за осигуряване на ефективното функциониране на системата за управление на средствата от ЕС.
Целта на програмата е осигуряване на допълнителни финансови средства за изпълнение на стратегическите приоритети на България в изброените области. Бенефициенти на програмата са всички структури на държавната администрация (на централно, областно и общинско ниво) и съдебната система, обучителните им институти, както и структурите на гражданското общество.