До средата на 2015 г. трябва да започне експлоатацията на българо-сръбската газова връзка. Това стана ясно по време на пресконференция в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) по повод приключването на предпроектното проучване на интерконектора, финансирано от Оперативна програма "Регионално развитие".
Съществуването на реверсивни газови връзки със съседните държави ще съдейства за развитието на газовия пазар в България, каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгения Харитонова. Изграждането на българо-сръбската връзка ще свърже българската газопреносна система с газовия хъб в Баумгартен, Австрия и с газохранилищата в Унгария и ще осигури реална диверсификация на доставките на синьо гориво. Интерконекторът е фактор за повишаване сигурността на доставките както за българските потребители, така и за тези в Централна Европа.
В резултат на предпроектното проучване е избран вариант на трасе на газопровода на българска територия, който е дълъг 61.6 км и преминава през общините Костинброд, Божурище, Сливница и Драгоман и завършва на българо-сръбската граница при Калотина. Минималният капацитет на тръбата е 2 млрд. куб. метра годишно.
Същинското изграждане на съоръжението ще се финансира с 48 млн. евро от Оперативна програма "Конкурентоспособност", стана ясно още по време на пресконференцията. Неотдавна България и Сърбия подписаха меморандум за разбирателство за изграждането на проекта и съгласуваха сроковете за пускането му в експлоатация.