На портала за обществени консултации на Министерски съвет на 26 октомври е публикуван Проект на Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020. Проектът се основава на приетата от България Национална цел за намаляване на броя на живеещите в бедност с 260 хил. души до 2020 г. и четирите подцели към нея. Той съдържа описание на актуалното състояние по отношение на бедността и социалното изключване, ключови предизвикателства и приоритети за насърчаване на социалното включване, както и мерки за изпълнение на заложените приоритети.
Проектът на Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020 има за цел подобряване качеството на живот на уязвимите групи в българското общество и създаване на условия за тяхната пълноценна реализация посредством намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване. Тази цел ще бъде изпълнена посредством реализирането на следните ключови приоритети: Осигуряване на възможности за заетост и за повишаване на доходите от труд чрез активно включване на пазара на труда; Осигуряване на равен достъп до качествено предучилищно и училищно образование; Осигуряване на равен и ефективен достъп до качествено здравеопазване; Премахване на институционалния модел на грижа и развитие на междусекторни услуги за социално включване; Осигуряване на устойчивост и адекватност на социалните плащания; Подобряване на капацитета и взаимодействието в сферата на образованието, здравеопазването, заетостта и социалните услуги при реализиране на общи цели за социално включване; Осигуряване на достъпна среда – физическа, институционална и информационна и достъпен транспорт; Подобряване на жилищните условия на уязвими групи и подкрепа на бездомните; Работа в партньорство за преодоляване на бедността и социалното изключване и техните последствия.
Изпълнението на Националната стратегия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване 2020 ще се осъществява посредством разработването и прилагането на двугодишни планове за действие, които ще се приемат от Министерския съвет и в които ще се поставят конкретни мерки и дейности, индикатори за тяхното изпълнение, отговорни институции, размер и източници на финансиране, срокове и други.
Обществените консултации продължават да 26 ноември 2012 г.
National_Poverty_Strategy_2020.doc