България и Германия сключиха споразумение за изпълнение на иновативни екопроекти у нас, които ще бъдат предлагани от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ще се финансирани от Германия чрез отпускане на пълен грант и чрез безлихвени кредити.
Документът беше подписан в Люксембург от министъра на околната среда и водите Ивелина Василева и Рита Шварцелюр-Зутер, парламентарен държавен секретар на Федералното министерство на околната среда, опазването на природата, строителството и ядрената безопасност на Германия. Двете са в Люксембург за участие в редовното заседание на Съвета на министрите по околната среда.
Споразумението създава двустранен механизъм за сътрудничество за изпълнение на проекти в областта на опазването на околната среда в България. С него се регламентира изпълнението, в т. ч. предоставянето на безвъзмездно финансиране или целеви заеми на проекти, предложени от МОСВ и осигурени от Федералното министерство на околната среда, опазването на природата, строителството и ядрената безопасност на Федерална република Германия. Проектите трябва да прилагат най-добрите съществуващи технологии.
Споразумението се подписа в контекста на Програмата за иновации в околната среда за проекти в чужбина на Федералното министерство. Тя финансира иновативни пилотни проекти, насочени към опазване на околната среда в страни, присъединили се към ЕС след 2004 г. и в страните, кандидатки за членство в ЕС. Изпълнените в рамките на тази програма проекти следва да постигнат:
Инвестициите ще са в проекти с трансгранични въздействия върху околната среда, които могат пряко и измеримо да доведат до намаляване на замърсяването в крайбрежни води или замърсяването на въздуха в граничните райони, както и проекти, които насърчават екологосъобразно и благоприятно за климата икономическо развитие.
Финансовата помощ е насочена към предприятия, които осъществяват екологосъобразни инвестиции, общини и общински предприятия.
Конкретните финансови параметри на отпуснатата помощ зависят от нуждите на конкретния проект по отношение на инвестиционни разходи, собствени ресурси и средства от трети страни, като се прилага европейското законодателство за държавна помощ.