Подадени бяха първите проектни предложения за финансиране на високорискови изследвания и иновации по първа фаза на инструмента за МСП по програма Хоризонт 2020.
Инструментът за малки и средни предприятия предизвика голям интерес сред европейските фирми, в резултат на което до първата контролна дата 18 юни са подадени 2 666 проектни предложения. Най-много формуляри са получени по схемата за отворени радикални иновации (885), системите за нисковъглеродни енергийни системи (372), нанотехнологии (305) и еко иновации/суровини (214). Италия и Испания са водещи по брой подадени кандидатури, съответно 436 и 420. Повечето предприятия са кандидатствали самостоятелно, а голяма част от консорциумите се състоят само от две фирми.
От България са подадени 30 проектни предложения, което я нарежда на 22-ро място по брой кандидатстващи от общо 35 страни. Изпълнителната агенция за малките и средните предприятия (EASME) възнамерява да обяви одобрените кандидати до края на м. юли.
Подкрепата за МСП обхваща целия иновационен цикъл и се предоставя на три фази, като финансирането се отпуска само по време на две от тях. Проектите се подават текущо, като следващите контролни дати за първа фаза през 2014 г. са 24 септември и 17 декември. Съответно датите за втора фаза са 9 октомври и 17 декември. Предложенията се оценяват непосредствено след подаването им.
През първа фаза успешните проекти ще получат еднократна сума в размер на 50 000 евро (70% от общите разходи по проекта) за проучване на технологична, практическа, икономическа осъществимост и приложимост на иновативната бизнес идея.
През втора фаза одобрените бенефициенти ще получат от 500 000 до 2 500 000 евро за разработване на иновативната идея под формата на реален продукт/процес/услуга с пазарно приложение. Във фаза 3 не се предвижда допълнително финансиране, но бенефициентите ще получат непряка подкрепа за комерсиализация (улеснен достъп до финансовите инструменти на Хоризонт 2020 и Програмата COSME, които се създават съвместно с финансовите институции, като например Европейската инвестиционна банка и др).
Важен момент и през трите фази ще бъде подкрепата на Enterprise Europe Network. Партньорите от мрежата ще извършват оценка на иновационния капацитет, ще определят слабите места и пречките пред реализирането на проекта, ще насочват бенефициентите към подходящ ментор и ще предоставят подкрепа при комерсиализацията на продукта/услугата. Българската търговско- промишлена палата е домакин на Enterprise Europe Network - най-голямата мрежа в света в подкрепа на бизнеса.
За Инструмента за МСП, моля следвайте линка: http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/h2020-section/sme-instrument
За допълнителна информация: Enterprise Europe Network, БТПП, een@bcci.bg ,тел.: 02/8117 417(505, 515, 525)