След успешно приключилото пазарно проучване за Финансовия инструмент „Фонд за градско развитие“ по Оперативна програма „Региони в растеж“, Фонд мениджър на финансови инструменти в България (ФМФИБ) събра реакциите от пазарните участници и ги обобщи в доклад, наличен на интернет страницата на дружеството - http://fmfib.bg/bg/fi/20-finansirane-sas-spodelyane-na-riska/12-fond-za-gradsko-razvitie
Пазарните консултации имаха за цел оптимизирането на структурата на финансовия инструмент, отчитайки настоящите потребности на широк кръг заинтересовани лица на пазара, вкл. потенциални финансови посредници. Те се проведоха с участието на широк кръг заинтересовани лица, потенциални финансови посредници, крайни получатели и други. Проведени бяха интервюта с 45 професионалисти в 11 организации. Процесът завърши с дискусионен форум с участието на банки, общини и други.
Основните изводи от направения пазарен тест са в три посоки:
- Средата за изпълнение на инструмента е динамична предвид наличието на свободна ликвидност на пазара, снижаването на общите лихвени равнища в кредитирането и увеличаващата се конкуренция между основните финансиращи институции. Това поставя предизвикателства пред реализирането на инструмента, но дава и възможности за реализацията на по-голям брои и по-жизнеспособни проекти.
- Идентифицирани са и редица фактори, които оказват негативно влияние върху водено от пазара кредитиране в сектора, което подчертава необходимостта от наличие на инструменти, сходни с ФГР. Такива например са наличието на ограничен брой подготвени и банкируеми проекти, някои административни и законови ограничения, както и в определени случаи невъзможността на частния сектор да осигури финансиране с достатъчно дълъг матуритет за подкрепа на иначе жизнеспособни проекти.
- В резултат на проведените пазарни консултации бяха набелязани и области с потенциал за подобрение на условията на финансовия инструмент, а именно: облекчаване на административната тежест, свързана с управлението му, опростяване на някои параметри, включително целеви географски обхват на инвестициите и изискванията към потенциалните крайни получатели, подобряването на определени финансови параметри на схемата и други
След публикуването на Доклада за пазарните проучвания, ФМФИБ ще финализира техническата спецификация, която ще залегне в документацията по публичната процедура за избор на финансови посредници съгласно националното и европейското законодателство в областта на обществените поръчки.