Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) е публикувало за обществено обсъждане проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение. Проектът предвижда въвеждане на дуалното обучение (обучение чрез работа) в българската образователна система и възможност за валидиране на компетенции, придобити по неформален път. В проекта е записано, че професионалното обучение може да се осъществява и по пътя на обучение чрез работа (дуално обучение), като форма на партньорство между професионалните гимназии и работодателите. Този вид обучение ще се осъществява по заявка и за сметка на работодателите, като те ще бъдат ангажирани и с осигуряване на места за стажуване на професионалните ученици.
Проектът включва още въвеждане на система за осигуряване на качеството на професионалното образование и обучение, и се определят параметрите, на база на които ще се изграждат държавните образователни стандарти за придобиване на квалификация по професия, а именно: изисквания към кандидатите, описание на професията, единици резултати от учене, изисквания към материалната база и изисквания към обучаващите.
Съгласно проектозакона, условията и редът за включване на обучаем в дуално обучение ще се определят съвместно от професионалната гимназия и работодателя. Освен това, заявителите на професионалното обучение (работодателите) ще участват при определянето на учебното време на квалификационния курс, както и броя на обучаемите в курса.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани в МОМН в дирекция "Образователни програми и образователно съдържание" до 11 април 2013 г. (включително) на e-mail: e.valchovska@mon.bg .
Проектът на Закона може да намерите ТУК .
---------
Социалните партньори, включително БТПП, участват и подпомагат МОНМ в изпълнението на проект "Нова възможност за моето бъдеще". В рамките на проекта от 2014 г. ще заработи Система за признаване на неформално придобити знания, умения и компетентности. Целта е да се увеличат възможностите за придобиване на професионална квалификация на работната сила, което ще повиши нейната пригодност за пазара на труда и ще улесни трудовата мобилност. Предвижда се системата за валидиране на компетентности да позволява издаването на документ, който да доказва придобитите извън формалното образование професионални знания и умения, вкл. на работното място, у дома и т.н. По този начин ще се повиши мотивацията у работната сила за поддържане и повишаване на квалификацията, а от там и нейната конкурентоспособност на пазара на труда.