Европейската комисия прие оперативна програма на стойност 200 млн. лева от Европейския фонд за регионално развитие, с която България да предложи на своите малки и средни предприятия по-добър достъп до финансиране. Средствата от програмата ще се използват за банкови гаранции, благодарение на които МСП ще получат между 800 млн. и 1,2 млрд лева нови заеми.
Тази програма е част от усилията на Комисията да насърчи страните-членки да изполват повече финансови инструменти в рамките на европейските структурни и инвестиционни фондове през периода 2014 — 2020 г., като така постигат по-голяма ефект от европейското финансиране. Това е и целта на Инвестиционния план за Европа, който председателя Юнкер анонсира още в началото на мандата си.
България е третата страна от ЕС след Испания и Малта, която приема такава инвестиционна програма. Българските МСП следва да се възползват от първите заеми по тази програма в началото на 2016 г.
Контекст
Инициативата за МСП е съвместен финансов инструмент на Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд и не изисква съфинансиране от национални или регионални средства.
МСП преобладават в икономиката на България и генерират 76 % от работните места и 61 % от добавената стойност в страната. Освен това България е сред държавите с най-голям дял на МСП, които посочват достъпа до финансиране като свое основно притеснение.
Основавайки се на успеха на България с финансовия инструмент JEREMIE за програмния период 2007 — 2013 г., инициативата за МСП предлага новаторски подход в използването на средствата на ЕС, като комбинира пари от европейските структурни и инвестиционни фондове (бившите кохезионните фондове), от програми като COSME и „Хоризонт 2020“ и заеми и гаранции от Европейската инвестиционна банка.
България ще пренасочи част от финансирането от ЕС, предназначено за гаранционните инструменти по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, към инициативата за МСП под формата на гаранции за банките и другите финансови институции. Тези гаранции ще покриват заеми, предоставени на МСП, за да поемат първоначалния риск в проектите. Това ще доведе до по-добри заемни условия за българските МСП, а средствата ще достигнат до много повече компании, отколкото ако бяха предоставяни под формата безвъзмездни грантове.
За контакти: Министерство на икономиката, Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“, София, ул. „6-ти септември“ № 21, Тел.: 02 9329 220.
За повече информация:
Финансови инструменти в политиката на сближаване
Политиката на сближаване и България
Работен документ на службите на Комисията — „Предварителна оценка на инициатива на ЕС за МСП“