Европейската комисия изрази готовност да действа максимално бързо за възстановяване на плащанията по спрените оперативни програми. Това стана ясно на среща снощи в Брюксел между заместник министър-председателя по управление на средствата от ЕС Илияна Цанова и европейския комисар по регионалната политика Йоханес Хан. В срещата участва министърът на околната среда и водите Светлана Жекова. „Първата ни задача е да намерим решение за спрените ни програми“, заяви по време на разговора комисар Хан.
„Големият успех, който постигнахме днес, е изразената готовност от страна на Европейската комисия да се разделят проверките по ос 1 и ос 3 на оперативна програма „Регионално развитие“. Така още в средата на месец октомври ЕК ще извърши одиторската проверка по ос 3 и по Оперативна програма „Околна среда“. Ако резултатите от нея са положителни, веднага ще се премине към възстановяване на плащанията“, подчерта вицепремиерът Цанова.
По време на срещата бе потвърдено също така, че финансовата корекция по оперативна програма „Околна среда“ от 9,5% ще бъде наложена само върху идентифицираните 239 проблемни договора за възлагане на обществени поръчки на обща стойност 1,609 млрд. лева. Финансовата корекция в размер на 153 милиона лева ще бъде пренасочена за финансиране на други проекти. Съгласието на България с тази корекция ще даде увереност на Европейската комисия, че възможни нарушения, допуснати при провеждането на процедурите за възлагането на тези договори, няма да доведат до възстановяване на неправомерни разходи. Същевременно, програма „Околна среда“ ще разполага с тези средства за финансирането на други проекти.
Комисар Йоханес Хан постави акцент върху необходимостта България да покаже ефективното функциониране на системите за управление и контрол. В седмицата между 15 и 19 септември България ще изпрати своята официална позиция-отговор на писмото на ЕК с препоръки относно системите за управление и контрол. Подготвя се и сертификат за разходите по програма „Околна среда“, който ще бъде представен на сертифициращия и одитиращия орган не по-късно от 19 септември.
В Брюксел вицепремиерът Илияна Цанова посочи, че страната ни е изправена пред сериозни предизвикателства не само по отношение на усвояването на достатъчно средства, за да бъде намален рискът от загуби, но и поради необходимостта това да бъде постигнато при стриктна бюджетна дисциплина и строги фискални параметри. „Спазваме всички изисквания за добро финансово управление на бюджета на ЕС, постоянно развиваме системите си, за да осигурим ефективен контрол, който да гарантира правилността и законосъобразността на разходите, предявени към Комисията, както и тяхната своевременност“, коментира в заключение вицепремиерът Илияна Цанова.