Предвид текущата процедура по набиране на проектни предложения в рамките на програма "Интелигентна енергия – Европа ІІ" (ИЕЕ ІІ), Министерството на икономиката, енергетиката и туризма напомня на българските кандидати за възможностите за финансиране по интегрираната в програмата инициатива "Мобилизиране на местни енергийни инвестиции", част "Техническа помощ за разработване на проекти" (MLEI-PDA).
Основната й цел е предоставяне на техническа помощ за разработване на готови за финансиране проекти на местните и/или регионалните публични органи, чрез които да бъдат реализирани дребномащабни инвестиции в устойчиви енергийни проекти на стойност между 6 и 50 млн. евро. За регионите по цел "Сближаване", към които принадлежат всички региони на България, минималният праг на привлечената инвестиция е в размер на 3 млн. евро. Финансиране за разработените инвестиционни проекти/програми може да бъде привлечено от различни финансови институции (фондове, банки и др.), както и чрез национални и европейски схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (най-често финансирани от Структурните и Кохезионния фонд).
Допустими кандидати са местни публични органи (общини, градове, региони и др.) и публични организации от един ясно обособен географски район, които участват самостоятелно или в обединение. Участниците следва да бъдат разположени в допустимите по програма ИЕЕ ІІ държави: 27-те държави-членки на ЕС, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Хърватия и БЮР Македония.
Изисквания към проектните предложения за техническа помощ са:
Секторният обхват на техническата помощ включва:
Допустими дейности са всички дейности необходими за довеждането на инвестиционния проект/програма до фаза на финансиране - напр. извършване на предпроектни проучвания, привличане на заинтересовани страни, финансов инженеринг, финализиране на техническото оформление на инвестиционните проекти, разработване на бизнес планове, подготовка на тръжни процедури и др.
Допустими са разходите за персонал, командировки, непредвидени разходи, възлагане на подизпълнители и др. По програмата не са допустими разходите за оборудване и базови проучвания.
Размер на отпуснатата техническа помощ: отпуснатата безвъзмездна финансова помощ по инициативата следва да има минимален лостов фактор 15. Това означава, че всяко евро техническа помощ, следва да доведе до поне 15 евро инвестиции в устойчива енергия. Следователно, минималната стойност на техническата помощ е 400 000 евро, а за районите по цел "Сближаване" - 200 000 евро, с които да бъдат привлечени съответно минимум 6 млн. евро/3 млн. евро за районите по цел "Сближаване", инвестиции в устойчива енергия.
Максималната продължителност на проектите е 36 месеца, като в този период бенефециентите следва, както да разработят своя проект/инвестиционна програма, така и да стартират неговото/нейното изпълнение. За това ще се търсят ясни доказателства - напр. сключени инвестиционни договори, договори за финансиране, договори за строителство, стартирали тръжни процедури за избиране на изпълнител и др. В случай, че това не се случи и финансиране на разработения проект/програма не бъде осигурено, то отпуснатите средства за техническа помощ подлежат на възстановяване.
Начин на кандидатстване: крайният срок за подаване на проектни предложения по инициативата е 8 май 2013 г., 17:00 ч. (брюкселско време). Препоръчва се те да бъдат изготвени на английски език, тъй като това е работният език на програмата. Подаването се извършва само по електронен път чрез разработена за целта онлайн система за подаване на проектни предложения (EPSS).
Управляващ орган на инициативата и на програма ИЕЕ ІІ като цяло, е Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации (EACI). Тя отговаря за набирането и оценяването на проектните предложения, както и за упражняването на контрол върху изпълнението на одобрените проекти.
Повече информация по темата, както и контакти за задаване на уточняващи въпроси можете да намерите на официалната страница на програма "Интелигентна енергия Европа ІІ".