Брой 71 (328), 10-04-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ

Възможности за предоставяне на техническа помощ на местните органи на самоуправление по програма "Интелигентна енергия – Европа ІІ"


Предвид текущата процедура по набиране на проектни предложения в рамките на програма "Интелигентна енергия – Европа ІІ" (ИЕЕ ІІ), Министерството на икономиката, енергетиката и туризма напомня на българските кандидати за възможностите за финансиране по интегрираната в програмата инициатива "Мобилизиране на местни енергийни инвестиции", част "Техническа помощ за разработване на проекти" (MLEI-PDA).

Основната й цел е предоставяне на техническа помощ за разработване на готови за финансиране проекти на местните и/или регионалните публични органи, чрез които да бъдат реализирани дребномащабни инвестиции в устойчиви енергийни проекти на стойност между 6 и 50 млн. евро. За регионите по цел "Сближаване", към които принадлежат всички региони на България, минималният праг на привлечената инвестиция е в размер на 3 млн. евро. Финансиране за разработените инвестиционни проекти/програми може да бъде привлечено от различни финансови институции (фондове, банки и др.), както и чрез национални и европейски схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (най-често финансирани от Структурните и Кохезионния фонд).

Допустими кандидати са местни публични органи (общини, градове, региони и др.) и публични организации от един ясно обособен географски район, които участват самостоятелно или в обединение. Участниците следва да бъдат разположени в допустимите по програма ИЕЕ ІІ държави: 27-те държави-членки на ЕС, Норвегия, Исландия, Лихтенщайн, Хърватия и БЮР Македония.

Изисквания към проектните предложения за техническа помощ са:

  • да адресират инвестиционни проекти, приоритизирани в общинските Плановете за действие за устойчиво енергийно развитие или подобни енергийни/екологични планове;
  • да включват елементи на обучение и изграждане на капацитет сред заинтересованите страни;
  • да притежават добавена стойност изразяваща се в наличие на амбиция и иновации в организационния подход при мобилизиране на необходимите средства за планираните инвестиции, напр. чрез обособяване на подходящи за финансиране пакети от дейности, чрез осигуряване на финансиране от трети страни, чрез нетрадиционен финансов инженеринг целящ намаляване на тежестта върху публичните структури ("зелени заеми", ЕСКО договори) и др.

Секторният обхват на техническата помощ включва:

  • Енергийна ефективност и ВЕИ в съществуващи сгради;
  • Общинско/Регионално отопление/охлаждане, фокусирано върху изграждането на нови мрежи, използващи голямо количество енергия от ВЕИ или интегрирането на ВЕИ в съществуващи мрежи, както и тяхното енергийно ефективно обновление;
  • Енергийно ефективно улично осветление;
  • "Чист" обществен транспорт – интегриране на чисти и енергийно-ефективни превозни средства, тролейбуси, инфраструктура за зареждане на електромобили, енергийно ефективна градска логистика и др.

Допустими дейности са всички дейности необходими за довеждането на инвестиционния проект/програма до фаза на финансиране - напр. извършване на предпроектни проучвания, привличане на заинтересовани страни, финансов инженеринг, финализиране на техническото оформление на инвестиционните проекти, разработване на бизнес планове, подготовка на тръжни процедури и др.

Допустими са разходите за персонал, командировки, непредвидени разходи, възлагане на подизпълнители и др. По програмата не са допустими разходите за оборудване и базови проучвания.

Размер на отпуснатата техническа помощ: отпуснатата безвъзмездна финансова помощ по инициативата следва да има минимален лостов фактор 15. Това означава, че всяко евро техническа помощ, следва да доведе до поне 15 евро инвестиции в устойчива енергия. Следователно, минималната стойност на техническата помощ е 400 000 евро, а за районите по цел "Сближаване" - 200 000 евро, с които да бъдат привлечени съответно минимум 6 млн. евро/3 млн. евро за районите по цел "Сближаване", инвестиции в устойчива енергия.

Максималната продължителност на проектите е 36 месеца, като в този период бенефециентите следва, както да разработят своя проект/инвестиционна програма, така и да стартират неговото/нейното изпълнение. За това ще се търсят ясни доказателства - напр. сключени инвестиционни договори, договори за финансиране, договори за строителство, стартирали тръжни процедури за избиране на изпълнител и др. В случай, че това не се случи и финансиране на разработения проект/програма не бъде осигурено, то отпуснатите средства за техническа помощ подлежат на възстановяване.

Начин на кандидатстване: крайният срок за подаване на проектни предложения по инициативата е 8 май 2013 г., 17:00 ч. (брюкселско време). Препоръчва се те да бъдат изготвени на английски език, тъй като това е работният език на програмата. Подаването се извършва само по електронен път чрез разработена за целта онлайн система за подаване на проектни предложения (EPSS).

Управляващ орган на инициативата и на програма ИЕЕ ІІ като цяло, е Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации (EACI). Тя отговаря за набирането и оценяването на проектните предложения, както и за упражняването на контрол върху изпълнението на одобрените проекти.

Повече информация по темата, както и контакти за задаване на уточняващи въпроси можете да намерите на официалната страница на програма "Интелигентна енергия Европа ІІ".

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Становище на БТПП по Проекта на Актуализирана стратегия по заетостта 2013 – 2020 г.
Палатата принципно подкрепя Проекта, но счита, че остават нерешени ключови въпроси Още
Активизират се връзките между БТПП и Търговската палата на Осло
Въвеждаща конференция по проект за засилване на административния капацитет на митническата администрация
Събитието е в рамките на инициативата Електронни митници на Европейския съюз Още
Покана за участие в Българо-румънски бизнес форум
Румънските фирми ще представят секторите: компютърни системи и технологии, комуникации, охранителни системи, медицинско оборудване, вагони и влакове Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Възможности за предоставяне на техническа помощ на местните органи на самоуправление по програма "Интелигентна енергия – Европа ІІ"
Финансиране на проекти на местните и/или регионалните публични органи, чрез които да бъдат реализирани дребномащабни инвестиции в устойчиви енергийни обекти Още
МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Рекламни възможности в китайските социални мрежи за европейските малки и средни предприятия
РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ, СТРОИТЕЛСТВО
Росен Плевнелиев: Противопоставянето на социалната политика на инвестициите в инфраструктура е неприемливо
Осмото издание на Годишната конференция „Стратегическа инфраструктура България 2013“ се проведе в София Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
Започва проверката на Европейската комисия в българския енергиен сектор
Експерти ще прегледат законодателната рамка и структурните компоненти на българския енергиен сектор Още
ТРУДОВИ И ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ
НОИ предлага четири нови електронни услуги
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Доклад за напредъка по Стратегията за региона на река Дунав
След доброто начало сега трябва да се ускорят действията Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Кооперационни борси „ЕС – Турция - Мост без граници”
СЪОБЩЕНИЯ
Актуализирана версия на информационна система Интрастат