„Днес можем да дадем старт на един изключително важен за България, за руската страна и за Европа проект - Южен поток”, заяви министър-председателят Пламен Орешарски след срещата си с председателя на Управителния съвет на ОАО „Газпром“ Алексей Миллер, на която са били доуточнени основните параметри на финансовия модел на проекта. Това съобщи правителствената информационна служба.
„Оставам удовлетворен, че българската страна няма да инвестира нито лев бюджетни средства в този проект. В същото време параметрите са направени така, че сa изгодни за нашата страна. Вярвам, че те са изгодни и за руската страна“, заяви министър-председателят. Той изтъкна, че проектът създава предпоставки за по-евтин газ за българските производители и ще подобри тяхната конкурентоспособност. „В същото време направихме текстове, които гарантират, че проектът ще се осъществява в съответствие с всички регулации, които съществуват към този момент“, подчерта министър-председателят.
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев и председателят на Управителния съвет на ОАО „Газпром“ Алексей Миллер лично разрешиха извършването на първата заварка чрез директна видео връзка с компресорна станция Расово, област Монтана, и по този начин дадoха старт на строежа на Южен поток в България.
Министър Стойнев изтъкна, че са се подписали два протокола между г-н Миллер и изпълнителния директор на Българския енергиен холдинг Боян Боев. Те касаят финансовата част на осъществяването на проекта Южен поток на територията на България.
Министърът на икономиката и енергетиката отбеляза, че се е постигнала договореност на територията на страната ни голяма част от работата да се извършва от български фирми, което ще даде огромна заетост. Същевременно проектът минава през общини, които са с висока безработица.
„Южен поток е най- мащабният инвестиционен проект в Европа. Неговата актуалност се диктува от нарастващото търсене на газ“, заяви председателят на Управителния съвет на ОАО „Газпром“ Алексей Миллер. Той подчерта, че проектът днес се осъществява по график и до края на годината ще започне строителството в Сърбия, а след това в Унгария. „Първият газ потребителите в България ще получат по Южен поток през декември 2015г.“, заяви председателят на „Газпром“.