Институтът по механика при БАН стартира на 29 май 2024 г. нов проект № BG-RRP-2.011-0029 с фокус „Разработване на Иновативни Материали с Екологична Насоченост, използвани за изработка на части на безпилотни летателни системи (дронове) с приложение в транспорта“. Проектът се финансира от Европейския съюз чрез инструмента СледващоПоколениеЕС (NextGenerationEU) по Националния план за въстановяване и устойчивост. При формулирането на целите на проекта Институтът отчете предложенията на Клъстер Подемна техника.
С развитието на технологиите във все повече сфери навлиза употребата на безпилотни летателни системи. Дроновете се използват освен за любителски нужди, но и за наблюдение и регистрация на събития и територии, навлизат активно в дейности по пренос на стоки (вкл. в градска среда), мероприятия за растителна защита в селското стопанство, складово-разтоварни дейности, и др.
Нарастващият интерес към използването на безпилотните летателни системи води до насочване на инвестиционен и научно-изследователски ресурс в областта на развитие и усъвършенстване на тези платформи. Разработват се нови идеи в областта на управлението на дроновете, позиционирането в пространството, движението в група, движението в затворени пространства или на големи разстояния, повишена товароносимост и други техни характеристики.
Основните насоки по проект № BG-RRP-2.011-0029 са свързани с разработване и внедряване на нови композитни материали в карго дронове, които да повишат товароподемността на този вид летателни системи. Специално внимание ще бъде отделено на повдигането, съхраняването и транспортирането на товари.
Инвестиция № BG-RRP-2.011-0029 „Разработване на Иновативни Материали с Екологична Насоченост, използвани за изработка на части на безпилотни летателни системи (дронове) с приложение в транспорта“, финансирана от Европейския съюз чрез инструмента СледващоПоколениеЕС (NextGenerationEU). Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от ИНСТИТУТ ПО МЕХАНИКА и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Българска академия на науките.