Назад

Проект на ПМС за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите


Предложените промени в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите (ППЗНИ) произтичат от измененията и допълненията на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), (обн. ДВ, бр. 20 от 2024 г., в сила от 8.03.2024 г.), с които е въведен предвиденият в Регламент (ЕС) 2019/452 на Европейския парламент и на Съвета механизъм за скрининг на преките чуждестранни инвестиции. Това от своя страна изисква регламентиране на неговото прилагане на подзаконово ниво, чрез Правилник за прилагане на  Закона за насърчаване на инвестициите (ППЗНИ).

С предлаганите промени в правилника от МС целят да уредят "условията и реда за извършване на скрининг на преките чуждестранни инвестиции, дейността на държавните органи в тази област и дейността на Междуведомствения съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции." 

На основание чл. 27в, ал. 9 от Закона за насърчаване на инвестициите и § 12 от Преходните и заключителни разпоредби на Закон за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите (Обн., ДВ, бр. 20 от 8.3.2024 г.), следва да се създаде Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, свързани със сигурността или обществения ред към Министерския съвет като постоянно действащ колективен орган, който е и контактно звено по смисъла на чл. 11 от Регламент (ЕС) 2019/452. Този съвет, в който участват представители на компетентни ведомства ще разглежда заявленията от инвеститори, които отговарят на определи условия, изброени в закона.
Прилагането на механизма за скрининг ще започне след влизане в сила на подзаконовите нормативни актове (изменения в ППЗНИ и правилник за дейността на Междуведомствения съвет).

Законодателят е предвидил с измененията и допълненията в ЗНИ , в чл. 27, да се извършва скрининг на определени чуждестранни инвестиции, които отговарят на едно от следните условия:

1. чрез осъществяването на инвестицията се придобива собствеността на най-малко 10 на сто от капитала на предприятие, което оперира в страната, или стойността на инвестицията надвишава прага от 2 000 000 евро или левовата им равностойност;

2. чрез осъществяването на инвестицията се придобива собствеността на най-малко 10 на сто от капитала на предприятие, което оперира в страната и извършва високотехнологични дейности; 3. осъществява се нова инвестиция, която надвишава прага от 2 000 000 евро или левовата им равностойност. Механизмът за скрининг на преки чуждестранни инвестиции се прилага и по изключение към преки чуждестранни инвестиции, които са нови инвестиции или не надвишават прага от 2 000 000 евро или левовата им равностойност, по предложение на член на съвета с компетентност в съответния сектор, в който ще се реализира инвестицията, съгласувано с представителите на Държавна агенция "Национална сигурност" и Държавна агенция "Разузнаване".

Механизмът за скрининг на преки чуждестранни инвестиции се отнася и до всички преки чуждестранни инвестиции в обекти и дейности от лица, които извършват дейности по чл. 2, ал. 1, т. 8 от Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Също така той се прилага и към всички преки чуждестранни инвестиции с чуждестранен инвеститор от Русия или Република Беларус.

Целта на Регламента и в частност на Закона и на Правилника за неговото прилагане не е да се забранят чужди инвестиции, а да се ограничат рисковете за икономическата сигурност. Затова е предвидена възможност за разрешение под условие (ограничителни мерки), с което да се ограничи идентифициран риск, както и възможност за преговори с инвеститора, с какви мерки могат да се ограничат рисковете, без това да попречи на инвестиционните намерения.

В ППЗНИ се създава нова глава девета „Национален механизъм за скрининг на преки чуждестранни инвестиции, свързани със сигурността и обществения ред“, с която се определя ролята на Междуведомствения съвет за скрининг като компетентния орган за скрининг на преките чуждестранни инвестиции (в раздел I), процедурата по подаване на заявление за издаване на разрешение за извършване на пряка чуждестранна инвестиция (в раздел II), процедурата по разглеждане на заявление за издаване на разрешение за извършване на пряка чуждестранна инвестиция от Междуведомствения съвет за скрининг (в раздел III) и се създават две нови приложения: заявление за издаване на разрешение за извършване на пряка чуждестранна инвестиция и декларация по чл. 70, ал. 7 от ППЗНИ.

Коментари по публикуваните документи могат да се изпращат до 14.01.2025 г. на следния e-mail адрес: invest@mig.government.bg

Дата на откриване:

13.12.2024 г.

Целева група:

Всички заинтересовани

Сфера на действие:

Бизнес среда

Дата на приключване:

14.1.2025 г.