Назад

Проект на ПМС за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение


МТСП пусна проекта за спешно обсъждане - предвидените обучения (базови и средни дигитални умения) следва да стартират не по късно от 01.04.2023 г.

С въвеждането от края на 2009 г. на механизъм за финансиране на обучението на заети и безработни лица по процедури за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП РЧР чрез ваучери, се създадоха предпоставки за включване на голям брой лица в обучение за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности, за по-голяма гъвкавост при отчитане на потребностите на пазара на труда от нови умения и за по-бърза интеграция на лицата в нови сфери на икономическия живот. Механизмът е отчетен като един от най-успешните при изпълнението на дейностите по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2009-2013 г. и 2014-2020 г.

За периода 2021-2027 г. се доразвива вече натрупаният опит, като предлаганият акт има за цел да повиши ефективността при прилагане на ваучерния механизъм чрез облекчаване и дигитализиране на прилаганите процедури, оптимизиране на реда на издаване на ваучери и на осъществения контрол. Посредством този механизъм ще бъдат изразходвани средства, както за операциите по ПРЧР, така и във връзка с изпълнението на инвестициите по НПВУ и проектите по Фонда за справедлив преход.

Проектът на Постановление предвижда предоставяне на ваучери за придобиване на обучение за първа, втора и трета степен за професионална квалификация, или за квалификация за част от професия, за обучение по ключови, в т.ч. цифрови компетентности. Обученията за ключови компетентности са определени съгласно Европейската референтна рамка и Европейската рамка за дигитални компетентности и са посочени в Приложение към Постановлението. Нов момент е финансиране на обучения за придобиване на четири нива на цифрова компетентност. Стойността на ваучерите зависи от вида и продължителността на обученията. В проекта са определени конкретни стойности за съответните обучения. В случаите на съфинансиране на стойността на ваучера по ПРЧР от страна на заети лица, изискването ще се определя в критериите за избор на операции.

При организиране на обучението водещ принцип е предоставяне на правото на свободен избор на конкретното лице. Лицата, получили ваучер за обучение, ще имат право самостоятелно да избират вида на обучението, неговата продължителност и доставчик на обучение.

Право да извършват обучение по професионална квалификация/ключови компетентности ще имат доставчици на обучение, които отговарят на условията, предвидени в Постановлението.

Нов момент във ваучерния механизъм е, че за целите на външно и независимо сертифициране на придобитите знания и умения по цифрови компетентности от обучените лица, с Постановлението се създава Единен сертификационен център, чиито функции ще се изпълняват от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи към министъра на труда и социалната политика. Функциите на ЦРЧРРИ като сертификационен център ще бъдат регламентирани в Устройствения правилник на центъра.

Финансирането на дейностите по Постановлението ще се осигурят в рамките на изпълнение на операции/инвестиции или проекти по процедури за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ПРЧР, НПВУ и ФСП.

Предвидените обучения (базови и средни дигитални умения) следва да стартират в спешен порядък, не по късно от 01.04.2023. Срокът на обществената  консултация е съкратен в рамките на 14 дни, като изключение по реда  чл.26, ал.4 от ЗНА с оглед съобразяване със сроковете за обявяване на процедурите по предоставяне на БФП, приети от Комитета за наблюдение на П РЧР и в Индикативната работна програма за 2023 г., както и с изключително кратките срокове за стартиране и изпълнение на инвестициите, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост.

 

Дата на откриване:

2.3.2023 г.

Целева група:

Всички заинтересовани

Сфера на действие:

Социална политика и заетост

Дата на приключване:

16.3.2023 г.

Добави коментар