Представители на държавната и местната власт, бизнеса и заинтересовани страни от Югозападен район се обединиха около нуждата от спешна промяна на районите за планиране
Кюстендилската търговско-промишлена палата, с домакинството на Община Кюстендил и подкрепата на Областна администрация Кюстендил, инициира и проведе форум „Промени в районите на планиране, включени в Картата на регионалните помощи на Република България за следващия програмен период“. Темата пряко засяга финансирането на бизнеса от Европейските фондове и общините.
Акцентът на срещата бе проблема, на който от дълги години Кюстендилската палата търси и предлага съответните решения, а именно че текущата рамка на Картата ощетява областите Благоевград, Кюстендил, Перник и София (област), които поради пакетирането им със столицата София не се разглеждат като „по-слабо развити райони“, макар техните показатели да ги слагат точно в тази група. Това пречи на ефективната кохезионна политика и спира равния достъп до европейски ресурс във въпросните области.
Събитието бе организирано с участието на изследователи от Института за пазарна икономика, които представиха анализ на този проблем и възможни варианти за промени в районите на планиране, така че да се осигурят равни възможности за развитие и да се гарантира честно разпределение на европейските средства.
Участие в събитието взеха евродепутатът Андрей Новаков, бившият заместник-министър на регионалното развитие Деница Николова, депутатите от Кюстендилски регион Христо Терзийски и Димчо Димчев, заместник-председателят на БТПП д-р Васил Тодоров, областни управители от Югозапада, кметове на общини от Югозападния планов район, изпълнителният директор на Сдружението на югозападните общини Любица Томова, експерти, представители на бизнеса и други заинтересовани страни.
Заместник-председателят на БТПП д-р Васил Тодоров посочи приноса на Палатата по казуса с преодоляване на неравноправното третиране на отделни области по отношение на правилата за регионална приоритизация. "В програма ОПИК 2014-2020 се приоритизираха проекти в Северозападен район за планиране, но по предложение на БТПП критерият за точкуване в частта регионална приоритизация беше променен от район за планиране на ниво област в зависимост от БВП", заяви Тодоров.
Бе проведена широка дискусия, която категорично потвърди необходимостта от спешна промяна на районите за планиране в България, с оглед на това, че решението за прерайониране на ниво държава трябва да се случи до края на годината. Ако този срок бъде пропуснат, е възможно и в следващия програмен период, след 2027 година, да останем със същото райониране, което ще бъде пагубно за областите Благоевград, Перник, Кюстендил и София-област и ще засили още повече съществуващите междурегионални и вътрешнорегионални различия в степента на развитие.
От страна на представителите на държавната власт бяха очертани институционалните процедури, през които е възможно да се случи промяната и бе обещана тяхната пълна подкрепа в тази посока.
От своя страна представителите на местните власти, в т.ч. Сдружението на общините от Югозападна България и Кюстендилската палатата като представител на бизнеса, заявиха категоричната си позиция, че този процес трябва да бъде доведен до край, ангажирайки се да излязат с единно решение, официализирано в документ, който да бъде входиран до отговорните институции в най-кратки срокове.