Ако националното съфинансиране по европейските проекти бъде увеличено на 50%, то това ще ни лиши от възможността да изпълняваме национална инвестиционна политика. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов в отговор на въпроси при откриването на семинар на тема „Ролята на европейския семестър - инструмент за предварителна координация на икономическите политики на Европейския съюз" в к.к. Боровец. Той допълни, че правилата на Европа са такива, че освен еврофондовете, трябва да има и национално финансиране на проекти и такава програма е предложена в следващия бюджет с Публичната инвестиционна програма. Финансовият министър допълни, че критериите, по които ще се избират проектите ще са генериране на икономически растеж, устойчиво развитие на регионите, разкриването на работни места и повишаване на конкурентоспособността. Допълнително ще се следи дали финансирането и целите са адекватни и съответстват на проекта и дали самият бенефициент е способен да го изпълни. Очаква се първите проекти по Националната инвестиционна програма да бъдат предложени за оценяване до средата на февруари 2014 година.
Министър Чобанов заяви, че всеки финансов министър би бил доволен да има буфер в бюджета си. Това не означава обаче директно и непреодолимо съмнение в числата, които са предложени за 2014 година. Вече е заложено правилото за 5% и ако се приеме таксата от 20% за производителите на енергия от възобновяеми енергийни източници, ще имаме достатъчно буфери в бюджета, заяви той. По този начин ще отговорим до голяма степен на опасенията на опозицията, че няма да изпълним приходите с около 500 млн. лв. догодина, уточни Чобанов. В макропрогнозата за 2014 г. има баласирани рискове, но има и фактори, които ще доведат до повече приходи. Такъв например е стартирането на „Южен поток", който ще доведе до значителни приходи в бюджета, а се очакват и някои частни инвестиционни проекти, които също да бъдат започнати през 2014 година.
Семинарът е организиран от Министерството на финансите по Комуникационната страгия на Република България за Европесйкия съюз за 2013 година. Дискутираните теми са свързани с Европейския семестър, законопроекта за Фискалния съвет, процедурите по макроикономически дисбаланси, стратегията „Европа 2020" и други.