Назад

Позиция на Европалати относно многогодишната финансова рамка за периода 2028-2034 г.


Ако Европейският съюз иска да създаде нова ера на глобален просперитет, следващата многогодишна финансова рамка (МФР) 2028-2034 г. трябва да бъде по-проста, по-балансирана и по-отговорна. През следващите няколко години ще са необходими реформи и инвестиции в ключови области на политиката, за да укрепим нашия единен пазар и да гарантираме жизнеспособността на европейските предприятия. По същите причини нашата индустриална база трябва да бъде оборудвана с необходимите инструменти и възможности за финансиране. Ето защо Европалати вярва, че подкрепата за европейския бизнес трябва да бъде в основата на МФР 2028-2034 г.

Следващите пет години ще определят глобалното позициониране на Европа за следващите 50 години. Целта за по-конкурентоспособна Европа има риск да бъде пропусната, ако ЕС не даде пълна възможност на компаниите да работят и да се разрастват.

През последните няколко години страните членки бяха изправени пред икономически и геополитически затруднения. Това повлия на техния растеж и основните икономически рамки с ресурси бяха разпределени за смекчаване на кризи, вместо да бъдат инвестирани в иновации и технологично развитие за икономиката като цяло. Мрежата на европейските палати смята, че следващият бюджет на ЕС трябва да реагира по-добре на външни шокове.

Средствата на ЕС следва да бъдат насочени към подобряване на икономическия и социален просперитет и повишаване на конкурентоспособността на Съюза чрез подкрепа на структурните реформи в държавите-членки.

Следващата МФР трябва да даде приоритет на уникалните нужди на МСП, като гарантира, че инструментите за финансиране са достъпни и насочени към насърчаване на иновациите, цифровизацията, устойчивостта и глобалната конкурентоспособност.

Европейските палати вярват, че структурата на бюджета на ЕС може да бъде подобрена и трябва да бъдат разпределени допълнителни ресурси за политики, свързани с МСП, отразявайки икономическите приоритети на Комисията за следващите години. Средствата на ЕС следва също така да насърчават разгръщането на частни инвестиции в ключови области и да доведат до положителни последици за промишлеността.

Ето защо Европалати призовава за адекватно финансиране за МСП, образование, изследвания и инфраструктура.

За постигането на тези цели търговските палати се застъпват за значително опростяване на правилата и рационализиране на процедурите, свързани с бюджетните средства на ЕС. Дискусиите относно създаването на Европейски фонд за конкурентоспособност, вдъхновени от текущата работа по STEP, не трябва да пренебрегват необходимостта от намаляване на сложността по време на фазата на кандидатстване, особено за МСП като бенефициенти.

Линк към позицията Eurochambres position on the 2028-2034 Multiannual Financial Framework (pdf)