В изпълнение на програмата на БТПП за периодично обучение на служителите й в регионалните търговско-промишлени палати/камари бе проведена среща-семинар.
Представена бе обновената версия на Продуктовия каталог БГ Баркод. Лектор по темата бе Велин Кърчев - експерт в Сдружение „GS1 България“. БГ Баркод вече утвърди позициите си на достоверен източник на данни за произвежданите продукти и популярността му сред потребителите нараства. БГ Баркод позволява на производители и компании, притежатели на търговска марка, да съхраняват информация за определените баркод номера, както и да споделят данни за продуктите с крайни клиенти, търговски партньори, търговски вериги, онлайн платформи, регулаторни органи и други, през единен портал и минимално усилие. Въвеждането и управлението на данните се извършва от оторизирани лица на самите производители и носители на търговски марки, чрез удобни за тях форми в т.ч. уеб интерфейс, API, .xls файлове. Данните са с максимално гарантирана достоверност на описанието, което увеличава доверието на потребителите в марката, широка достъпност на информацията и ограничаване на фалшивите продукти. Лекторът демонстрира начини за попълване на информация за продуктите, които са маркирани с баркод (префикс 380) и така стават част от достоверната база данни за съхранение и споделяне на продуктова информация – БГ Баркод. Показани бяха примери на: Шаблон за нехранителни продукти и Шаблон за хранителни продукти. За улеснение при попълване на информацията за фирмени продукти е разработено кратко ръководство за работа с БГ Баркод. За повече информация по темата - https://www.gs1bg.org/bg/
Възможности за реализиране на дуално обучение в България“ бяха представени от Полина Златарска - експерт връзки с бизнеса, проект ДОМИНО. Темата на лекцията бе „Нормативни и практически аспекти на дуалната система на обучение; Опитът по проект ДОМИНО 2015-2019“. В презентацията бяха представени резултатите от реализацията му: заявен интерес от участие от 170 предприятия; участвали 32 училища-партньори; сформирани 88 паралелки; обучени – 1600 ученици.
В резултат на изпълнението на проекта са извършени законодателни промени, касаещи дуалното обучение в следните нормативни актове: Кодекс на труда; Закон за професионалното образование и обучение; Закон за здравното осигуряване; Наредба за обучението чрез работа /дуалното обучение/ на Министъра на образованието и науката. По проекта ДОМИНО е разработено Практическо ръководство за дуално обучение, което ще намерите на: http://dominoproject.bg/wp-content/uploads/2019/06/Dualno-obuchenie-practichesko-rakovodstvo-BG.pdf
Дуалното образование (образованието чрез работа) има положителен ефект върху развитието на професионалното образование в България, поради което ще бъде продължено с финансиране по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Допълнителна информация за проекта ДОМИНО може да намерите чрез интернет сайта на проекта http://dominoproject.bg .
Експертите проведоха и актуализирано обучение за правилата, условията и доказателствените документите, необходими за установяване произхода на изнасяната стока - български/европейски/друг произход и спазванено на Регламент (ЕИО) №2454/93 на Комисията от 2 юли 1993 год., въвеждащ разпоредбите за прилагане на Регламент (ЕИО) № 2913/92 за създаване на Митническия кодекс на Общността и Приложенията към Регламент (ЕИО) № 2454/93 . Коментирани бяха важни въпроси отнасящи се за издаването на сертификати за произход на стоки в изпълнение ангажиментите на БТПП като член Акредитационната верига за сертификатите за произход към Международната търговска камара Париж и разрешението на Агенция „Митници“за осъществяване на тази дейност.
На срещата бяха дискутирани резултатите от изпълнението на делегираните от БТПП дейности по места. Акцент бе поставен върху изискванията за регистрация на търговски представителства на чуждестранни лица съгласно чл.24, ал 1. от Закона за насърчаване на инвестициите и издаването на Сертификат за актуалното им състояние при спазване на условията на чл.24, ал.1 т.6 от Закона за чужденците на РБългария.
-----------------
Проект Домино се реализира с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез тематичен фонд за проекта “Швейцарска подкрепа за въвеждане на принципите на дуалното обучение в българската образователна система”. Системата на дуалното професионално образование и обучение се е доказала в най-развитите икономики на Европа като ключов инструмент за осигуряване на млади квалифицирани специалисти, които от училището влизат директно на пазара на труда и допринасят за растежа на икономиката и за висока младежка заетост. В България системата на дуалното обучение започва да се прилага от 2015 г. чрез пилотни проекти, а най-всеобхватният и системно значим от тях е проект „Швейцарска подкрепа за въвеждане принципите на дуалното обучение в българската образователна система” (проект ДОМИНО), който се изпълнява в периода 2015-2019 г. съвместно с Министерството на образованието и науката с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика и Министерството на икономиката.