Назад

Посолството на ОАЕ проучва икономическите профили на българските региони


Д-р Хамад Алавади, съветник, заместник-ръководител на Посолството на Обединените арабски емирства в София, посети Българската търговско-промишлена палата и се срещна с председателя Цветан Симеонов.

Д-р Алавади сподели, че целта на неговата мисия, като отговарящ за търговско-икономическите отношения в посолството, е да засили сътрудничеството между бизнес организации и компании от двете страни. Той подчерта, че има засилен интерес към различни региони в България по отношение на индустрия и инвестиции, като понастоящем събира информация за най-големите и важни бизнеси в България по градове. Цветан Симеонов представи работата на БТПП и Регионалните търговски палати и предложи съдействие при посещения на дипломата по региони.

Заместник-ръководителят на мисията на ОАЕ информира за ключовите сектори в икономиката на страната – търговия и инвестиции, зелена енергия и храни. ОАЕ има добре развит туристически сектор, благодарение и на транзитната позиция на страната между Европа и Източна Азия. През 2022 г. туристите в ОАЕ достигат 50 млн. души.

Симеонов предложи, с оглед на интереса на компании от ОАЕ към нашата страна, да се организира виртуално събитие за представяне на актуалните условия за правене на бизнес и инвестиции.

--------------

По информация от Министерството на икономиката и индустрията водещите стокови групи в стокообмена с ОАЕ за 2021 г. са:

Износ от България: машини и апарати за подготовка или преработка на тютюн; апаратура за прекъсване, разединяване, защита, разклоняване, включване или свързване на електрически вериги; медицински, хирургически, зъболекарски или ветеринарни инструменти; табла, пана, конзоли, пултове, шкафове и други подобни; електрически апарати за жична телефония или телеграфия.

Внос от ОАЕ: необработен алуминий; механични апарати за изхвърляне, разпръскване или пулверизиране на течни или прахообразни материали; пожарогасители; шприц-пистолети и подобни апарати; пясъкоструйни и пароструйни машини; животински или растителни мазнини и масла и техните фракции, парфюми и тоалетни води; отпадъци и отломки от мед.