В рамките на своята политика на сближаване ЕС работи за подпомагане на по-бедните региони да достигнат равнището на по-богатите региони. На 16 декември Съветът по общи въпроси даде насоки за преговори по разпоредбите за политиката в бъдеще.
Чрез политиката на сближаване се съфинансират инфраструктурни проекти, формира се информационното общество и се помага на гражданите да придобиват нови умения, наред с други дейности. Специално внимание се отделя на развитието на селските райони, на районите, в които протича индустриален преход, както и на регионите, които са засегнати от неблагоприятни природни или демографски условия.
Срокът на действие на сегашните разпоредби за политиката на сближаване ще изтече през 2013 г., така че в момента се провеждат обсъждания в Съвета относно законодателния пакет за финансовия период 2014—2020 г. Съгласно доклада на полското председателство на Съвета повечето държави членки възприемат предложенията на Европейската комисия като добра отправна точка за преговорите.
Подкрепата за политиката на сближаване се насочва основно чрез различни фондове, управлявани от държавите членки и Комисията. С цел създаването на по-интегриран подход Комисията предлага да се изготвят общи разпоредби за следните пет фонда:
С оглед на постигане на максимално въздействие при осъществяването на политическите приоритети на ЕС, в предложенията се съдържа препоръка за свързване на политиката на сближаване със стратегията за работни места и растеж „Европа 2020“.
По-слабо развитите региони — тези, чийто БВП на глава от населението възлиза на по-малко от 75 % от средната стойност за Съюза като цяло — ще останат водещ приоритет.
За окончателното приемане на законодателството ще е необходимо одобрение от Съвета и Европейския парламент