Назад

Проектни предложения - информационни дейности за Общата селскостопанска политика


Европейската комисия обяви годишната покана за 2025 г. за представяне на проектни предложения за информиране на обществеността за Общата селскостопанска политика (ОСП). Поканата „Подкрепа за информационни мерки, свързани с ОСП за 2025 г. - IMCAP“ е с краен срок за кандидатстване 16 януари 2025 г. и с общ бюджет в размер на 4 млн. евро. Тя е насочена към медийни организации, комуникационни агенции, сдружения на заинтересовани страни в селското стопанство, НПО и други.

Целта на проектите е да се повиши осведомеността за ОСП чрез информационни мерки, достигащи до гражданите. Акцентът е поставен върху предоставянето на факти, подкрепени с данни за справяне с погрешните възприятия и дезинформацията за европейското селско стопанство и ОСП. Мерките ще информират гражданите, земеделските стопани и потребителите за начина, по който ОСП отвръща на предизвикателствата, пред които са изправени селското стопанство и производството на храни, ще спомогнат за възстановяване на доверието на потребителите след кризите, ще подкрепят развитието в селските райони и ще насърчат по-устойчив модел на селско стопанство в Съюза. Мерките ще помогнат на гражданите да разберат ОСП чрез последователна, основана на доказателства, обективна и изчерпателна информация. Ще се финансират дейности като производство и разпространение на печатни, мултимедийни и аудиовизуални материали, включително в интернет и социалните медии, медийни прояви, конференции, изложения и т.н.

Сред специфичните за 2025 година теми са целите на ОСП, стратегическите планове по ОСП на държавите членки, Европейският зелен пакт, стратегията „От фермата до трапезата“, стратегията за биологичното разнообразие и Планът за действие за развитие на биологичното производство. Информационните мерки ще се съсредоточат върху ролята на ОСП в подкрепа на справедливия жизнен стандарт на земеделските стопани, приноса ѝ за гарантиране на продоволствената сигурност и дългосрочната устойчивост на селското стопанство на ЕС, прехода към устойчиви системи за производство на храни, включително за животновъдния сектор, и подкрепата за приемственост между поколенията и подобряване на баланса между половете.