Първите кандидатури в 13-ото издание на конкурса „Наградите на БАИТ“ вече са налице. Те са в категориите „Журналистически принос“, „Образователна награда“ и „Startup компания“.
Припомняме, че тази година кандидатури се приемат до 24.00 ч. на 15 декември 2023 г. Регистрацията е безплатна на http://bait-awards.bg/pages/Registration/.
В конкурса могат да участват:
1. Образователна награда - компании, които активно си сътрудничат със средни училища по проекти като предоставят свои служители като помощник учители в училища и/или създали своя методика, учебна програма, курс за учители за практическо обучение в компаниите висши училища, разработили иновативни интегрирани програми
2. Младежка награда – ученици и студенти
3. Журналистически принос – журналисти
4. Публична администрация - публични администрации (държавни или общински)
5. Start up компании
6. Успешен български ИКТ продукт/услуга – компании-разработчици, регистрирани в България
7. Успешен ИКТ проект в полза на българската икономика – компании/юридически лица от всички сектори на икономиката, регистрирани в България, успешно внедрили ИКТ решение, което е ново за българския пазар.
Подробните условия за участие са публикувани на: https://bait-awards.bg/pages/Rules/. Традиционно, Наградата за специален принос се връчва по решение на журито, чрез вътрешни номинации, като за тази категория не се подават кандидатури.
Новости в това издание има в категориите Успешен български ИКТ продукт/услуга и Успешен ИКТ проект в полза на българската икономика. Кандидатите могат да представят информация за реализирани ESG проекти – примери за конкретни ESG инициативи, които компанията е предприела през изминалата година и какво въздействие са имали.
Номинираните в това издание на конкурса ще получат възможността да се представят с кратко видео по време на церемонията. Видеопредставянето следва да е с продължителност до 30 секунди и да представя проекта на номинирания. Изискванията за видеоклип са налични на сайта на Наградите (https://bait-awards.bg/pages/Nominated/) .
Победителите в конкурса ще получат пакет за обучение в цялостна програма за Agile Project Management, която включва 10 семинара с фокус върху различна тема от сферата на управление на проекти с гъвкави методологии, осигурен от bTalks. За победителите са предвидени и годишни абонаменти за правноинформационни системи „Сиела Норми“ и ваучери, за чиято стойност спечелилите ще могат да закупят книги от книжарници „Сиела“. Отличените в конкурса ще получат и сборника „Дигитални истории“ с автограф от автора Георги Караманев. В него миналогодишният победител в Журналистическата категория на Наградите на БАИТ, търси отговорите на 8 големи въпроса, пред които ни изправят технологиите днес.
Тази година конкурсът е със специалното участие на Христо Борисов, съосновател на първата българска компания-еднорог, оценена на 1 млрд. долара Payhawk.
Церемонията за връчване на наградите ще се състои през м. февруари 2024 г. Христо Борисов ще даде начало на церемонията с вдъхновяващи думи, като накрая ще връчи и Наградата за специален принос на отличения в 13-ото издание на конкурса.
За Христо Борисов
Христо Борисов е главен изпълнителен директор и съосновател на Payhawk. Христо прекарва повече от 11 години в Telerik (придобита от Американската софтуерна компания Progress), където ръководи екипа за разработка на продукти от 180+ инженери, създали някои от награждаваните продукти на компанията. Христо има богат опит в ръководенето на продуктови иновации и навлизане на нови пазари. През 2018 г. Христо съосновава Payhawk заедно с дългогодишния си колега Бойко Караджов (Технически директор и съосновател). Payhawk е финансова система от ново поколение, която съчетава кредитни карти, плащания, разходи, управление на парични средства и предварително отчитане в едно интегрирано приложение. С изключително силна продуктова и пазарна позиция, компанията е една от най-бързо развиващите се европейски финтех компании. През 2022 г. Payhawk стана първата българска компания - еднорог, оценена на 1 млрд. USD. В компанията работят 300 човека, в осем офиса в Европа и САЩ. През изминалата година Христо е носител на различни награди от известни български медии и организации, включително Човек на годината, Forbes – CEO на годината, Основател на годината и др.
Един от основните фокуси на Христо като предприемач е развитието на местната стартъп екосистема и приноса му към нея, което е причината той да е активен член на различни организации, които работят заедно за растежа и успеха на младите предприемачи и бизнеса. Христо има бакалавърска диплома по компютърни науки и бизнес администрация от Американския университет в България.
За БАИТ
БАИТ е създадена през 1995 г., в нея пряко членуват 100+ компании, за които работят 16 600 ИКТ специалисти и генерират 4% от БВП на страната. Компаниите покриват целия ИКТ спектър – софтуер, хардуер, телекомуникации, системна интеграция, финтех и интернет на нещата.