Назад

Перспективи при енергийните технологии 2024 г.


Международната енергийна агенция (IEA) публикува „Перспективи при енергийните технологии 2024 г.“. Докладът описва настоящото състояние на производството и търговията с чиста енергия и очакванията за бъдещото развитие на технологиите. Анализът цели да предостави инструмент на държавите да идентифицират и претеглят възможностите си в зараждащата се нова глобална енергийна икономика.

Основни моменти:

  • Въз основа на сегашните политики световният пазар на шестте основни масово произвеждани технологии за чиста енергия (фотоволтаици, вятърни турбини, електрически автомобили, батерии, електролизери и термопомпи) ще нарасне от 700 милиарда долара през 2023 г. до над 2 трилиона долара през 2035 г. – близо до стойността на световния пазар на суров петрол през последните години.
  • Световната търговия с тези чисти технологии също се очаква да нарасне рязко. След десетилетие тя ще се утрои и ще достигне 575 млрд. долара, което е с над 50% повече от днешната световна търговия с природен газ.
  • Докладът съдържа подробен анализ на икономиките, които вече произвеждат тези технологии в голям мащаб – най-вече Китай, САЩ, Европа и все повече Индия. В доклада се посочва, че Китай ще остане световната сила в производството на технологии за чиста енергия в обозримо бъдеще. При днешните политически условия износът на най-разпространените чисти технологии е на път да надхвърли 340 млрд. долара през 2035 г., което е приблизително равно на прогнозираните приходи от износ на петрол за тази година на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, взети заедно.
  • На страните от Югоизточна Азия, Латинска Америка и Африка се падат по-малко от 5% от стойността, генерирана от производството на чисти технологии, но според доклада вратата на новата икономика на чистата енергия остава отворена за страните на различни етапи на развитие, като идентифицира ключови възможности за нововъзникващите и развиващите се икономики въз основа на оценка на повече от 60 показателя по държави.
  • През следващите години нарастващата търговия със суровини и технологии за чиста енергия и намаляването на търговията с изкопаеми горива може да повиши енергийната устойчивост. Едно пътуване на голям контейнеровоз, пълен със соларни фотоволтаични модули, може да осигури средства за генериране на същото количество електроенергия като природния газ от повече от 50 големи танкера за втечнен природен газ или въглища от повече от 100 големи кораба за насипни товари.
  • Днес около половината от цялата морска търговия с технологии за чиста енергия преминава през Малакския проток, който свързва Индийския и Тихия океан. Въпреки че последиците за енергийната сигурност са различни, докладъг подчертава, че това е значително повече от около 20% от търговията с изкопаеми горива, която преминава през Ормузкия проток.

За повече подробности:

1. Съобщение за пресата

2. Пълния текст на доклада

3. Специална серия от онлайн графики и интерактивни инструменти.

----------

Източник: Институт за енергиен мениджмънт